• Pranarom Essential Oil Rockrose cv Corsica, 5ml
-24%

Pranarom Essential Oil Rockrose cv Corsica, 5ml

SKU-koodiPR5420008574498

Pranarôm Rockrose Cv Corsica essential oil in a brown bottle containing 5 ml is for local use only. It is extracted from the branches of the prickly rockrose shrub by steam distillation.

Normaalihinta €20,00 400,0 € / 100ml
Alennushinta €20,00 Normaalihinta €26,35
Säästät: -€6,35
400,0 € / 100ml
Pranarom Essential Oil Rockrose cv Corsica, 5ml
Pranarom Essential Oil Rockrose cv Corsica, 5ml
Normaalihinta €20,00 400,0 € / 100ml
Alennushinta €20,00 Normaalihinta €26,35
Säästät: -€6,35
400,0 € / 100ml

 

 

Rockrose is a shrub with beautiful white flowers, pink or purple towards the centre, with shiny greyish-green leaves on the upper side, and duller and "stickier" on the lower side. Research is needed at a high scientific level for its possible action in the ever-increasing number of autoimmune diseases.

Instructions for use

For massage, a few drops diluted in a vegetable oil for local application.

Pharmaceutical advice

- Keep out of the reach of young children - IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTRE or doctor. In case of skin irritation or rash: seek medical advice. 1 drop AEQT Jara + 1 drop AEQT Palo de Ho in a dose of day or night cream will delay the formation of wrinkles and premature ageing of the skin.

Lääketeollisuus
neuvo
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Toimittaja: Pranarôm International SA Toimittajan osoite: Avenue des Artisans 37, 7822 GhislenghienMatkapuhelin: +32 68 26 41 60