• Pranarom Tea Tree Essential Oil, 10ml
-29%

Pranarom Tea Tree Essential Oil, 10ml

SKU-koodi191525

This essential oil has many beneficial properties for health and body maintenance. Its organic formula helps to treat skin, respiratory and urinary infections.

Contains 10 ml.

Normaalihinta €5,80 58,0 € / 100ml
Alennushinta €5,80 Normaalihinta €8,15
Säästät: -€2,35
58,0 € / 100ml
Pranarom Tea Tree Essential Oil, 10ml
Pranarom Tea Tree Essential Oil, 10ml
Normaalihinta €5,80 58,0 € / 100ml
Alennushinta €5,80 Normaalihinta €8,15
Säästät: -€2,35
58,0 € / 100ml
Lääkityssuositus
 
 
 
2 tuote(et)
€0,00

 

 

Tea tree is an essential oil with a huge reputation. It is found in a large number of body care products (soap, shampoo, bath oil) and cosmetics. In addition to these applications, it is rightly regarded as a reliable asset in medical and family aromatherapy. The current huge demand has led to the emergence of plantations extending over thousands of hectares in Australia.

Directions for use

Take 1 drop on a neutral support 3 times a day. Maximum recommended daily dose of oil: 3 drops 120 mg.

Pharmaceutical advice

Ask a health care professional for advice. - Keep out of the reach of young children. - Not a substitute for a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. - Do not exceed the recommended dose. - Do not take for more than 14 days - Do not use during pregnancy, lactation or in children under 6 years of age. - For daily care, place 1 drop of AEQT Tea Tree + 1 drop of Lemon essence on your toothbrush before applying toothpaste and brushing your teeth. Perfect hygiene and a whitening effect on the teeth is achieved".

Lääketeollisuus
neuvo
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Toimittaja: Pranarôm International SA Toimittajan osoite: Avenue des Artisans 37, 7822 GhislenghienMatkapuhelin: +32 68 26 41 60