Kokoelma:

Healing and antiseptic for cats

  • Omnimatrix Healing Ointment 60 g
    -8%

    Omnimatrix-haavanparantava voide 60 g

    Normaalihinta €19,50 32,5 € / 100gr
    Alennushinta €19,50 Normaalihinta €21,18
    Säästät: -€1,68
    32,5 € / 100gr
  • Omnimatrix-haavanhoitovoide 20 g

    Normaalihinta €13,38 66,9 € / 100gr
    Alennushinta €13,38 Normaalihinta €13,38
    Säästät: -€0,00
    66,9 € / 100gr
  • Vetramil Ointment 30 gr
    -13%

    Vetramil-voide 30 g

    Normaalihinta €20,00 666,67 € / 1kg
    Alennushinta €20,00 Normaalihinta €22,95
    Säästät: -€2,95
    666,67 € / 1kg
  • Calier Ado Eqmina 70 ml Spray
    -11%

    Calier Ado Eqmina 70 ml suihke

    Normaalihinta €9,10
    Alennushinta €9,10 Normaalihinta €10,24
    Säästät: -€1,14
  • Vetericyn Vf Skin Care 120 ml
    -5%

    Vetericyn Vf Skin Care 120 ml

    Normaalihinta €25,60
    Alennushinta €25,60 Normaalihinta €26,95
    Säästät: -€1,35
  • Stangest Cicavet Cicatrizante Spray, 500 ml
    -11%

    Stangest Cicavet -haavanhoitosuihke, 500 ml

    Normaalihinta €20,90
    Alennushinta €20,90 Normaalihinta €23,41
    Säästät: -€2,51
  • Alumax Spray 200 ml
    -36%

    Livisto Alumax -suihke 200 ml

    Normaalihinta €6,10 3,05 € / 100ml
    Alennushinta €6,10 Normaalihinta €9,47
    Säästät: -€3,37
    3,05 € / 100ml
  • Cleandermal Dog Cat Spray, 100 ml
    -14%

    Cleandermal koira- ja kissasuihke, 100 ml

    Normaalihinta €9,80 9,8 € / 100ml
    Alennushinta €9,80 Normaalihinta €11,34
    Säästät: -€1,54
    9,8 € / 100ml
  • Omnimatrix Septifree 50 ml

    Normaalihinta €16,13 32,26 € / 100ml
    Alennushinta €16,13 Normaalihinta €16,13
    Säästät: -€0,00
    32,26 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care, 60 ml
    -18%

    JTPharma Hypoclorine Skin Care, 60 ml

    Normaalihinta €18,40 30,67 € / 100ml
    Alennushinta €18,40 Normaalihinta €22,32
    Säästät: -€3,92
    30,67 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care, 150 ml
    -16%

    JTPharma Hypoclorine Skin Care, 150 ml

    Normaalihinta €27,60 18,4 € / 100ml
    Alennushinta €27,60 Normaalihinta €32,74
    Säästät: -€5,14
    18,4 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care, 500 ml
    -7%

    JTPharma Hypoclorine Skin Care, 500 ml

    Normaalihinta €49,20 9,84 € / 100ml
    Alennushinta €49,20 Normaalihinta €52,74
    Säästät: -€3,54
    9,84 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care Hydrogel, 150 ml
    -7%

    JTPharma Hypoclorine Skin Care -hydrogeeli, 150 ml

    Normaalihinta €26,60 17,73 € / 100ml
    Alennushinta €26,60 Normaalihinta €28,55
    Säästät: -€1,95
    17,73 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Skin Care Hydrogel, 500 ml
    -6%

    JTPharma Hypoclorine Skin Care -hydrogeeli, 500 ml

    Normaalihinta €50,30 10,06 € / 100ml
    Alennushinta €50,30 Normaalihinta €53,78
    Säästät: -€3,48
    10,06 € / 100ml
  • JTPharma Hypochlorine Farm Hydrogel, 540 ml
    -6%

    JTPharma Hypoclorine Farm -hydrogeeli, 540 ml

    Normaalihinta €51,70 9,57 € / 100ml
    Alennushinta €51,70 Normaalihinta €55,28
    Säästät: -€3,58
    9,57 € / 100ml
  • JTPharma Ultra Dry, 500 ml
    -7%

    JTPharma Ultra Dry, 500 ml

    Normaalihinta €28,70 5,74 € / 100ml
    Alennushinta €28,70 Normaalihinta €30,84
    Säästät: -€2,14
    5,74 € / 100ml
  • JTPharma Ultra Dry Galon, 3,78L
    -18%

    JTPharma Ultra Dry Galon, 3,78 l

    Normaalihinta €93,30 2,47 € / 100ml
    Alennushinta €93,30 Normaalihinta €113,13
    Säästät: -€19,83
    2,47 € / 100ml
  • JTPharma Ultra Dry, 120 ml
    -12%

    JTPharma Ultra Dry, 120 ml

    Normaalihinta €10,80 9,0 € / 100ml
    Alennushinta €10,80 Normaalihinta €12,21
    Säästät: -€1,41
    9,0 € / 100ml
  • Kimiderm Intensiv Cream, 30 gr
    -11%

    Kimiderm Intensiv -voide, 30 g

    Normaalihinta €14,00 466,67 € / 1kg
    Alennushinta €14,00 Normaalihinta €15,81
    Säästät: -€1,81
    466,67 € / 1kg
  • Omnimatrix - arpien hoitoon, 250 ml

    Normaalihinta €61,61 246,44 € / 1kg
    Alennushinta €61,61 Normaalihinta €61,61
    Säästät: -€0,00
    246,44 € / 1kg
  • Stangest Cicavet Healing Spray 125 Ml
    -5%

    Stangest Cicavet -haavanhoitospray 125 ml

    Normaalihinta €10,90 83,85 € / 1kg
    Alennushinta €10,90 Normaalihinta €11,47
    Säästät: -€0,57
    83,85 € / 1kg
  • Vexoderm Gel Plus 12 gr
    -5%

    Vexoderm Gel Plus 12 g

    Normaalihinta €12,20 1016,67 € / 1kg
    Alennushinta €12,20 Normaalihinta €12,84
    Säästät: -€0,64
    1016,67 € / 1kg
  • Vetericyn Vf Plus 500 ml
    -5%

    Vetericyn Vf Plus 500 ml

    Normaalihinta €45,30 9,06 € / 100ml
    Alennushinta €45,30 Normaalihinta €47,68
    Säästät: -€2,38
    9,06 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus Hydrogel 500 ml
    -6%

    Vetericyn Vf Plus -hydrogeeli 500 ml

    Normaalihinta €48,20 9,64 € / 100ml
    Alennushinta €48,20 Normaalihinta €51,53
    Säästät: -€3,33
    9,64 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus Hydrogel 120 ml
    -13%

    Vetericyn Vf Plus -hydrogeeli 120 ml

    Normaalihinta €27,70 23,08 € / 100ml
    Alennushinta €27,70 Normaalihinta €31,68
    Säästät: -€3,98
    23,08 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus 55 ml
    -7%

    Vetericyn Vf Plus 55 ml

    Normaalihinta €18,90 34,36 € / 100ml
    Alennushinta €18,90 Normaalihinta €20,25
    Säästät: -€1,35
    34,36 € / 100ml
  • Vetericyn Vf Plus Hydrogel 55 ml
    -10%

    Vetericyn Vf Plus -hydrogeeli 55 ml

    Normaalihinta €19,00 34,55 € / 100ml
    Alennushinta €19,00 Normaalihinta €21,02
    Säästät: -€2,02
    34,55 € / 100ml
  • Vetramil Ointment 180 gr
    -5%

    Vetramil-voide 180 g

    Normaalihinta €69,20 384,44 € / 1kg
    Alennushinta €69,20 Normaalihinta €72,84
    Säästät: -€3,64
    384,44 € / 1kg
  • Vetramil Spray 100 ml
    -10%

    Vetramil-suihke 100 ml

    Normaalihinta €28,60 28,6 € / 100ml
    Alennushinta €28,60 Normaalihinta €31,70
    Säästät: -€3,10
    28,6 € / 100ml
  • Vetramil 10Cmx10 cm 5Pads
    -9%

    Vetramil 10 cm × 10 cm, 5 kpl

    Normaalihinta €21,30 266,25 € / 1kg
    Alennushinta €21,30 Normaalihinta €23,43
    Säästät: -€2,13
    266,25 € / 1kg

Wound-healing and antiseptic products for cats are formulated to help cleanse, protect and promote the healing of superficial wounds, cuts, grazes or minor skin injuries in cats. At Farmaciasdirect, you’ll find a wide selection of veterinary products for your cat’s hygiene and skin care, developed to promote proper healing and help prevent infections, always as a complement to your vet’s recommendations.

What are wound healing and antiseptic products for cats?

Wound healing and antiseptic products for cats are veterinary products intended for the cleaning, disinfection and care of minor wounds or superficial injuries. Depending on their composition, they help reduce the microbial load in the affected area, promote skin regeneration and create a suitable environment for healing.

These products can be used on cuts, scratches, grazes, minor post-surgical wounds or injuries caused by scratching, always following the manufacturer’s or vet’s instructions.

What are wound healing and antiseptic products for cats used for?

These products contribute to the proper care of injured skin and help keep the area clean during the recovery process.

  • They help to clean minor wounds and superficial cuts.
  • They promote good skin hygiene.
  • They help prevent the growth of microorganisms in the treated area.
  • They support the natural healing process.
  • They help protect the skin against external agents.
  • They contribute to the cat’s wellbeing during recovery.

How do you choose the best wound treatment for cats?

The choice will depend on the type of injury, its location and the animal’s specific needs.

  • Antiseptic sprays: easy to apply to large areas or areas that are difficult to reach.
  • Wound-healing gels: help keep the area protected and promote skin regeneration.
  • Disinfectant solutions: suitable for the initial cleaning of small wounds.
  • Veterinary ointments: provide localised protection when suitable for cats.
  • Products containing soothing ingredients: help to relieve the discomfort associated with minor irritations.

If the wound is deep, is bleeding heavily, has discharge, a foul odour or significant swelling, or if the cat shows signs of severe pain, it is essential to see a vet.

Types of wound care products for cats

At Farmaciasdirect you’ll find a range of solutions tailored to your pet’s needs.

  • Veterinary antiseptics.
  • Wound-healing products for cats.
  • Wound sprays.
  • Regenerative gels.
  • Cleansing solutions.
  • Post-surgical care products.
  • Products for paw pads and skin.

When should you use an antiseptic for cats?

Antiseptics can be used following the appearance of small superficial wounds, scratches or minor cuts to help keep the area clean. In the event of serious injuries or signs of infection, you should always consult a vet before applying any treatment.

Tips for caring for wounds in cats

  • Clean the area following the instructions provided by your vet or the manufacturer.
  • Prevent the cat from licking the wound continuously where necessary.
  • Keep the area clean and dry.
  • Check the wound daily to monitor its progress.
  • Take your cat to the vet if the wound gets worse or does not improve.

Why buy wound healing products and antiseptics for cats at Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you’ll find a wide selection of wound-healing and antiseptic products for cats, manufactured by trusted veterinary laboratories. Our catalogue includes original products for treating minor wounds and skin care, backed by a specialist online pharmacy. What’s more, you’ll benefit from fast delivery, professional advice and all the guarantees you need to look after your pet’s health and wellbeing.