Kokoelma:

Supplements

  • Profaes4 Travellers Pack 2X14 Capsules
    -7%

    Profaes4 Matkustajapaketti 2×14 kapselia

    Normaalihinta €23,00 0,82 € / 1ud
    Alennushinta €23,00 Normaalihinta €24,64
    Säästät: -€1,64
    0,82 € / 1ud
  • Brhium Fluocol, 2X30 Capsules
    -20%

    Brhium Fluocol, 2X30 Capsules

    Normaalihinta €50,20 0,84 € / 1ud
    Alennushinta €50,20 Normaalihinta €62,86
    Säästät: -€12,66
    0,84 € / 1ud
  • Farline Omega 3, 60 capsules
    -23%

    Farline Omega 3, 60 kapselia

    Normaalihinta €8,60 0,14 € / 1ud
    Alennushinta €8,60 Normaalihinta €11,19
    Säästät: -€2,59
    0,14 € / 1ud
  • Brudy Fertil Aox 90 capsules
    -6%

    Brudy Fertil Aox 90 kapselia

    Normaalihinta €67,00 0,74 € / 1ud
    Alennushinta €67,00 Normaalihinta €71,58
    Säästät: -€4,58
    0,74 € / 1ud
  • Gestagyn Men Softgel Capsules, Pack 2x60 Capsules
    -19%

    Gestagyn Men -pehmeät gelatiinikapselit, 2 x 60 kapselin pakkaus

    Normaalihinta €105,80 0,88 € / 1ud
    Alennushinta €105,80 Normaalihinta €130,54
    Säästät: -€24,74
    0,88 € / 1ud
  • Seidiferty, 2 x 60 kapselin pakkaus
    -25%

    Seidiferty, 2 x 60 kapselin pakkaus

    Normaalihinta €143,80 1,2 € / 1ud
    Alennushinta €143,80 Normaalihinta €191,04
    Säästät: -€47,24
    1,2 € / 1ud
  • Profaes4 Women 30 Capsules
    -13%

    Profaes4 Mujer 30 kapselia

    Normaalihinta €17,60 0,59 € / 1ud
    Alennushinta €17,60 Normaalihinta €20,14
    Säästät: -€2,54
    0,59 € / 1ud
  • Bonusan D-Mannose 500 , 120 tablets
    -22%

    Bonusan D-Manosa 500, 120 tablettia

    Normaalihinta €42,90 0,36 € / 1ud
    Alennushinta €42,90 Normaalihinta €54,99
    Säästät: -€12,09
    0,36 € / 1ud
  • Candilactom, 10 capsules
    -10%

    Candilactom, 10 kapselia

    Normaalihinta €15,40 1,54 € / 1ud
    Alennushinta €15,40 Normaalihinta €17,15
    Säästät: -€1,75
    1,54 € / 1ud
  • Cysticlean Prob 240 Mg Pac, 2X30 Capsules
    -12%

    Cysticlean Prob 240 mg, pakkaus, 2 x 30 kapselia

    Normaalihinta €37,40 0,62 € / 1ud
    Alennushinta €37,40 Normaalihinta €42,66
    Säästät: -€5,26
    0,62 € / 1ud
  • Triptomax, 30 tablettia
    -12%

    Triptomax, 30 tablettia

    Normaalihinta €12,60 0,42 € / 1ud
    Alennushinta €12,60 Normaalihinta €14,32
    Säästät: -€1,72
    0,42 € / 1ud
  • Bonusan Gaba 400 Complex , 60 capsules
    -17%

    Bonusan Gaba 400 Complex, 60 kapselia

    Normaalihinta €23,30 0,39 € / 1ud
    Alennushinta €23,30 Normaalihinta €27,99
    Säästät: -€4,69
    0,39 € / 1ud
  • Obire Ginkgo Biloba , 100 tablets
    -39%

    Obire Ginkgo Biloba, 100 tablettia

    Normaalihinta €4,00 0,04 € / 1ud
    Alennushinta €4,00 Normaalihinta €6,57
    Säästät: -€2,57
    0,04 € / 1ud
  • DuClim Menopause, 30 Capsules
    -13%

    DuClim Menopausia, 30 kapselia

    Normaalihinta €21,70 0,72 € / 1ud
    Alennushinta €21,70 Normaalihinta €24,99
    Säästät: -€3,29
    0,72 € / 1ud
  • Donnaplus Menocifuga Night, 2X30 Tablets
    -34%

    Donnaplus Menocifuga Noche, 2 x 30 tablettia

    Normaalihinta €29,40 0,49 € / 1ud
    Alennushinta €29,40 Normaalihinta €44,40
    Säästät: -€15,00
    0,49 € / 1ud
  • Flavia Plus, Pack 2x30 Capsules
    -28%

    Flavia Plus, 2 x 30 kapselin pakkaus

    Normaalihinta €32,90 0,55 € / 1ud
    Alennushinta €32,90 Normaalihinta €46,00
    Säästät: -€13,10
    0,55 € / 1ud
  • Eladiet Vit&Min Ferro Forte, 20 Sticks
    -31%

    Eladiet Vit&Min Ferro Forte, 20 annospussia

    Normaalihinta €11,00 0,55 € / 1ud
    Alennushinta €11,00 Normaalihinta €15,90
    Säästät: -€4,90
    0,55 € / 1ud
  • Solgar Iron Gentle 20mg, 180 Capsules
    -24%

    Solgar Gentle-rauta 20 mg, 180 kapselia

    Normaalihinta €27,50 0,15 € / 1ud
    Alennushinta €27,50 Normaalihinta €36,02
    Säästät: -€8,52
    0,15 € / 1ud
  • Activecomplex Magnesium 150 tablets
    -22%

    Activecomplex Magnesium 150 tablettia

    Normaalihinta €21,40 0,14 € / 1ud
    Alennushinta €21,40 Normaalihinta €27,39
    Säästät: -€5,99
    0,14 € / 1ud
  • Epaplus Arthicare Collagen Antiox Magnesium + Hyaluronic Acid , 224 tablets
    -11%

    Epaplus Arthicare Kollageeni, antioksidantit, magnesium + hyaluronihappo, 224 tablettia

    Normaalihinta €9,80 0,04 € / 1ud
    Alennushinta €9,80 Normaalihinta €11,00
    Säästät: -€1,20
    0,04 € / 1ud
  • Naturbite Magnesium Citrate 120 Tablets
    -36%

    Naturbite Magnesiumcitraatti 120 tablettia

    Normaalihinta €9,30 0,08 € / 1ud
    Alennushinta €9,30 Normaalihinta €14,54
    Säästät: -€5,24
    0,08 € / 1ud
  • Aldous Bio Omega 3 3000Mg, 210 capsules
    -5%

    Aldous Bio Omega 3 3000 mg, 210 kapselia

    Normaalihinta €22,50 22,5 € / 1ud
    Alennushinta €22,50 Normaalihinta €23,68
    Säästät: -€1,18
    22,5 € / 1ud
  • Natural Health Omega 3 35 DHA/25 EPA TG IFOS, 100 kapselia
    -29%

    Natural Health Omega 3 35 DHA/25 EPA TG IFOS, 100 kapselia

    Normaalihinta €15,30 0,15 € / 1ud
    Alennushinta €15,30 Normaalihinta €21,50
    Säästät: -€6,20
    0,15 € / 1ud
  • Salt NM 60 Capsules, Cantabria Labs Nutrición Médica
    -10%

    Sal NM 60 kapselia, Cantabria Labs Nutrición Médica

    Normaalihinta €13,00 0,22 € / 1ud
    Alennushinta €13,00 Normaalihinta €14,37
    Säästät: -€1,37
    0,22 € / 1ud
  • Nutrinat Hair 10 , 60 capsules
    -20%

    Nutrinat Hair 10, 60 kapselia

    Normaalihinta €19,60 0,33 € / 1ud
    Alennushinta €19,60 Normaalihinta €24,50
    Säästät: -€4,90
    0,33 € / 1ud
  • VITA C 1000mg
    -24%

    VITA C 1000 mg

    Normaalihinta €12,20 12,2 € / 1ud
    Alennushinta €12,20 Normaalihinta €16,00
    Säästät: -€3,80
    12,2 € / 1ud
  • Health Aid Hyperic 30Comp.
    -14%

    Health Aid Hypericum 30 tablettia

    Normaalihinta €12,01 12,01 € / 1ud
    Alennushinta €12,01 Normaalihinta €14,00
    Säästät: -€1,99
    12,01 € / 1ud
  • Fontactiv forte ProAction Chocolate, 800g
    -29%

    Fontactiv forte ProAction Chocolate, 800 g

    Normaalihinta €20,80 2,6 € / 100gr
    Alennushinta €20,80 Normaalihinta €29,44
    Säästät: -€8,64
    2,6 € / 100gr
  • Arkopharma Arkoflex Dolexpert Collagen Orange Flavour, 390 g
    -17%

    Arkopharma Arkoflex Dolexpert Kollageeni, appelsiininmakuinen, 390 g

    Normaalihinta €20,90 5,36 € / 100gr
    Alennushinta €20,90 Normaalihinta €25,10
    Säästät: -€4,20
    5,36 € / 100gr
  • Tiobec Dol -ravintolisä, 20 tablettia, Fast-Slow
    -24%

    Tiobec Dol -ravintolisä, 20 tablettia, Fast-Slow

    Normaalihinta €21,20 1,06 € / 1ud
    Alennushinta €21,20 Normaalihinta €27,72
    Säästät: -€6,52
    1,06 € / 1ud

Discover our wide range of nutritional and vitamin supplements for young and old: multivitamins, collagen, magnesium at the best price and without prescription.

What is a nutritional supplement?

Nutritional supplements have the function of increasing, supplementing or complementing some of the components that are normally acquired through the daily diet, helping people who do not get all the nutrients they need in their diet.

When should a supplement be taken?

Nutritional supplements should be taken in situations such as pregnancy, convalescent periods due to illness, intense physical exercise or stress, among other factors that may indicate the need to supplement the diet with an extra nutritional intake.

Which nutritional supplements to take?

Depending on the nutritional deficiency, one type of vitamin supplement or another will be recommended. In the case of a generic deficiency, it is best to use a multivitamin.

The best nutritional supplement

These are the best nutritional supplements for iron health.

- Magnesium: helps maintain proper muscle and nerve function for a healthy immune system.

- Vitamin C: acts as an antioxidant, reducing the impact of oxidative stress.

- Spirulina: a seaweed used as a nutritional supplement because of its high vitamin, mineral, protein and antioxidant content. This is why it is considered a superfood.
- Calcium: one of the most abundant minerals in the body, which helps to maintain strong bones as well as carrying out many other important functions.
- Probiotics: supplements with live micro-organisms that act as nutrients to enhance or maintain the body's normal microbiota.

Natural food supplements

Among the most important naturally occurring nutritional supplements are the following:

- Ginseng: stimulates stamina and cognitive processes while supporting the immune system.
- Royal Jelly: helps to improve physical and mental performance thanks to its stimulating action.
- Brewer's yeast: helps maintain a strong immune system, as well as being good for the skin, hair and nails, as it is one of the largest sources of B vitamins (except B12).
- Caffeine: stimulates the brain and nervous system, as well as helping to combat fatigue and drowsiness.
- Green tea: provides multiple benefits, such as aiding fat loss, reducing the risk of cancer, or improving brain function, thanks to its high antioxidant power.
- Turmeric: supports the immune system, helping to relieve pain. It can also aid digestion, among other functions.

- Soya leticin: helps burn fat in adipose tissue, making it a great ally in slimming diets.

Dietary supplement for fattening

There are protein shakes for fattening on the market, which are suitable for people who have difficulty in gaining weight.

Food supplement with vitamins

There are different multivitamin supplements on the market that provide a wide variety of nutrients in a single product, such as those from Multicentrum or Arkopharma, which you can buy in our online shop at the best price.

Food supplements for adults

The most necessary nutritional supplements for adults are the following:
- Vitamin D: helps to maintain strong bones, preventing bone diseases that weaken bones, such as osteoporosis. It also aids in the absorption of calcium.

- Calcium: an essential nutrient for improving bones, preventing brittleness and breakage.

- Vitamin B12: protects nerve cells while helping blood formation and supplying energy to the body.

- Collagen + magnesium: one of the most beneficial supplements for both adults and the elderly, as it is an important part of the maintenance of bones, tendons and cartilage.

Food supplements for young people

Although in healthy adolescents it is not necessary to use any type of vitamin supplements, on occasions of nutritional deficiency or deficiency it can be interesting to supplement with multivitamins that provide the necessary vitamins of the B group (B12, B6), A, C and E, the most important for this stage.