Kokoelma:

Medicines for haemorrhoids

  • Titanorein Lidokaiini-peräsuolivoide 20 g
    -10%

    Titanorein Lidokaiini-peräsuolivoide 20 g

    Normaalihinta €8,06 40,3 € / 100gr
    Alennushinta €8,06 Normaalihinta €8,95
    Säästät: -€0,89
    40,3 € / 100gr
  • Hemorrane 10 mg peräsuolisalva 30 g

    Normaalihinta €8,85 29,5 € / 100gr
    Alennushinta €8,85 Normaalihinta €8,85
    Säästät: -€0,00
    29,5 € / 100gr
  • Hemoal Forte -peräsalvava 30 g
    -10%

    Hemoal Forte -peräsalvava 30 g

    Normaalihinta €15,26 50,87 € / 100gr
    Alennushinta €15,26 Normaalihinta €16,95
    Säästät: -€1,69
    50,87 € / 100gr
  • Hemoal Forte Rectal Ointment 50 g
    -10%

    Hemoal Forte peräsuolisalva 50 g

    Normaalihinta €20,66 41,32 € / 100gr
    Alennushinta €20,66 Normaalihinta €22,95
    Säästät: -€2,29
    41,32 € / 100gr
  • Hemoal-peräsuolisalva, 50 g
    -10%

    Hemoal-peräsuolisalva, 50 g

    Normaalihinta €17,99 35,98 € / 100gr
    Alennushinta €17,99 Normaalihinta €19,99
    Säästät: -€2,00
    35,98 € / 100gr
  • Anso peräsuolen voide peräpukamiin 50 g
    -10%

    Anso peräsuolen voide peräpukamiin 50 g

    Normaalihinta €13,90 27,8 € / 100gr
    Alennushinta €13,90 Normaalihinta €15,44
    Säästät: -€1,54
    27,8 € / 100gr
  • Proctolog Rectal Ointment 15 g
    -10%

    Proctolog-peräsalv 15 g

    Normaalihinta €8,99 59,93 € / 100gr
    Alennushinta €8,99 Normaalihinta €9,99
    Säästät: -€1,00
    59,93 € / 100gr
  • Proctolog peräsuolisalva 30 g
    -10%

    Proctolog peräsuolisalva 30 g

    Normaalihinta €14,62 48,73 € / 100gr
    Alennushinta €14,62 Normaalihinta €16,24
    Säästät: -€1,62
    48,73 € / 100gr
  • Hemodren Rectal Ointment 30 g
    -10%

    Hemodren peräsuolisalva 30 g

    Normaalihinta €3,74 12,47 € / 100gr
    Alennushinta €3,74 Normaalihinta €4,15
    Säästät: -€0,41
    12,47 € / 100gr
  • Abrasone peräsuolivoide 30 g
    -10%

    Abrasone peräsuolivoide 30 g

    Normaalihinta €10,40 34,67 € / 100gr
    Alennushinta €10,40 Normaalihinta €11,55
    Säästät: -€1,15
    34,67 € / 100gr
  • Hemoal-peräsalv 30 g
    -10%

    Hemoal-peräsalv 30 g

    Normaalihinta €13,41 44,7 € / 100gr
    Alennushinta €13,41 Normaalihinta €14,90
    Säästät: -€1,49
    44,7 € / 100gr
  • Hemodren peräsuolivoide 15 g
    -10%

    Hemodren peräsuolivoide 15 g

    Normaalihinta €2,67 17,8 € / 100gr
    Alennushinta €2,67 Normaalihinta €2,97
    Säästät: -€0,30
    17,8 € / 100gr

Medications for haemorrhoids

Hemorrhoid medications may include over-the-counter creams or ointments formulated from ingredients such as witch hazel, hydrocortisone, lidocaine, zinc oxide, among others, to relieve pain, swelling and itching. In addition, over-the-counter pain relievers such as paracetamol, aspirin or ibuprofen can also be used to relieve pain.

Types of medicines for haemorrhoids

Over-the-counter hemorrhoid medications are available to help relieve symptoms. Here are some options mentioned in the text:

  1. Haemorrhoid cream: These creams have a lubricating, protective and cooling action. They can be used daily to prevent irritation and congestion in the perianal area.
  2. Haemorrhoid ointments: Similar to creams, ointments have a lubricating, protective and cooling action. They are recommended for use after each bowel movement to reduce irritation. They are composed of natural and vegetable ingredients.
  3. Tablets: Capsules such as Daflon improve venous circulation in general, combating haemorrhoids, tired legs and varicose veins. They contain natural ingredients to improve the body's microcirculation.

The catalogue also offers specific treatments for external haemorrhoids and during pregnancy. External haemorrhoids develop on the outside of the anus, while haemorrhoids during pregnancy can be internal or external due to the compression of the uterus on the large intestine.

It is important to remember that before starting any anti-hemorrhoidal drug, it is advisable to consult a specialist to determine both the type of haemorrhoids and the most appropriate treatment. Also be sure to buy from a pharmacy that is authorised to sell medicines without a prescription.

Where to buy haemorrhoid medication?

You can buy haemorrhoid medication from pharmacies, both physical and online. At Farmaciasdirect, you can buy your anti-hemorrhoid medication with a 10% discount, which is the legal maximum allowed. check the online authorisation for the sale of non-prescription medication at the pharmacy of your choice.