Kokoelma:

Helmets

  • Hoofmaker Biotin S 60X20Gr
    -5%

    Hoofmaker Biotin S 60 x 20 g

    Normaalihinta €131,99 109,99 € / 1kg
    Alennushinta €131,99 Normaalihinta €138,94
    Säästät: -€6,95
    109,99 € / 1kg
  • Keratex Nail Hole Disinfectant 200Ml.
    -13%

    Keratex Nail Hole -desinfiointiaine 200 ml.

    Loppuunmyyty
    Kerro minulle
  • Legra Bilateral Mustad
    -7%

    Mustad Bilateral Legra

    Normaalihinta €29,70 29,7 € / 1ud
    Alennushinta €29,70 Normaalihinta €31,83
    Säästät: -€2,13
    29,7 € / 1ud
  • Hoofmaker Pellets 3Kg
    -5%

    Hoofmaker-pelletit 3 kg

    Normaalihinta €131,99 44,0 € / 1kg
    Alennushinta €131,99 Normaalihinta €138,94
    Säästät: -€6,95
    44,0 € / 1kg
  • Hoofmaker Pellets 10Kg
    -5%

    Hoofmaker-pelletit 10 kg

    Normaalihinta €374,99 37,5 € / 1kg
    Alennushinta €374,99 Normaalihinta €394,73
    Säästät: -€19,74
    37,5 € / 1kg
  • Hoof Conditioner Hoof Grease 500Ml
    -5%

    Grasa Cascos -kavihoitoaine 500 ml

    Normaalihinta €9,65 1,93 € / 100ml
    Alennushinta €9,65 Normaalihinta €10,16
    Säästät: -€0,51
    1,93 € / 100ml
  • Hoof Conditioner Hoof Grease 2.5L
    -5%

    Grasa Cascos -kaviohoitoaine 2,5 l

    Normaalihinta €42,25 1,69 € / 100ml
    Alennushinta €42,25 Normaalihinta €44,47
    Säästät: -€2,22
    1,69 € / 100ml
  • Biotin 15Mg/25G 1Kg
    -5%

    Biotiini 15 mg/25 g 1 kg

    Normaalihinta €40,45 40,45 € / 1kg
    Alennushinta €40,45 Normaalihinta €42,58
    Säästät: -€2,13
    40,45 € / 1kg
  • Hoof Oil C/Brush 800 Ml Hoof Oil
    -5%

    Hoof Oil, sivellin mukana, 800 ml, kavioöljy

    Normaalihinta €22,20 2,78 € / 100ml
    Alennushinta €22,20 Normaalihinta €23,37
    Säästät: -€1,17
    2,78 € / 100ml
  • Corona Hoof Advanced 900 gr
    -10%

    Corona Hoof Advanced 900 g

    Normaalihinta €53,09 58,99 € / 1kg
    Alennushinta €53,09 Normaalihinta €58,99
    Säästät: -€5,90
    58,99 € / 1kg
  • Keratex Hoof Putty 200Gr. Crack Filler
    -10%

    Keratex Hoof Putty 200 g. Halkeamien täyttämiseen

    Loppuunmyyty
    Kerro minulle
  • Corona Hoof Advanced -pakkaus 2 x 1,8 kg
    -15%

    Corona Hoof Advanced -pakkaus 2 x 1,8 kg

    Loppuunmyyty
    Kerro minulle

Caring for your pet is easier with the right products. Our horse helmets category includes items selected by veterinarians that combine efficiency, quality and comfort for dogs and cats.

What are horse helmets for?

The products in this category are aimed at solving specific situations in the care of dogs and cats: from eliminating external parasites with anti-parasite sprays, to stimulating feline mental health, to facilitating daily walks with sturdy leashes. You'll also find pet cosmetics solutions, grooming equipment and functional accessories for your pet's routine.

Key benefits of this selection

Opting for specialised veterinary pharmacy products improves your pet's quality of life, reduces unnecessary risks and ensures efficacy in every application. The products offered here have been developed to the highest exacting standards, many recommended by veterinarians and tested for safe use in the home environment.

Buy with the guarantee of a specialised pharmacy

At Farmaciasdirect you can buy pet products with total peace of mind. Our online shop offers competitive prices, fast delivery and the necessary advice so that you always make the right choice.

Discover the best offer in horse helmets

Choose from a wide range of horse helmets designed to accompany every stage of your pet's growth and well-being. Because their health is also your priority.