Kokoelma:

Homoeopathy for anxiety, stress and insomnia

  • BOIRON Sedatif, 90 tablettia
    -10%

    BOIRON Sedatif, 90 tablettia

    Normaalihinta €11,66
    Alennushinta €11,66 Normaalihinta €12,95
    Säästät: -€1,29
  • Heel Nervoheel 50 tablets
    -5%

    Heel Nervoheel 50 tablettia

    Normaalihinta €17,53
    Alennushinta €17,53 Normaalihinta €18,55
    Säästät: -€1,02
  • BOIRON Aconitum Napellus 30 Ch -rakeet
    -10%

    BOIRON Aconitum Napellus 30 Ch -rakeet

    Normaalihinta €5,27
    Alennushinta €5,27 Normaalihinta €5,85
    Säästät: -€0,58
  • HEEL Valerian drops 30 ml
    -11%

    HEEL-valerianatipat, 30 ml

    Normaalihinta €14,37 47,9 € / 100ml
    Alennushinta €14,37 Normaalihinta €16,19
    Säästät: -€1,82
    47,9 € / 100ml
  • BOIRON Sedatif, 2 putkiloa rakeita
    -10%

    BOIRON Sedatif, 2 putkiloa rakeita

    Normaalihinta €11,66
    Alennushinta €11,66 Normaalihinta €12,95
    Säästät: -€1,29
  • BOIRON Passiflora Compose Granules 4 g
    -10%

    BOIRON Passiflora Compose -rakeet 4 g

    Normaalihinta €7,16 179,0 € / 100gr
    Alennushinta €7,16 Normaalihinta €7,95
    Säästät: -€0,79
    179,0 € / 100gr
  • BOIRON Gelsemium 15 Ch -rakeet
    -10%

    BOIRON Gelsemium 15 Ch -rakeet

    Normaalihinta €5,27 5,27 € / 1ud
    Alennushinta €5,27 Normaalihinta €5,85
    Säästät: -€0,58
    5,27 € / 1ud
  • BOIRON Gelsemium 30 Ch -rakeet
    -10%

    BOIRON Gelsemium 30 Ch -rakeet

    Normaalihinta €5,27 5,27 € / 1ud
    Alennushinta €5,27 Normaalihinta €5,85
    Säästät: -€0,58
    5,27 € / 1ud
  • BOIRON Gelsemium 9 Ch -rakeet
    -10%

    BOIRON Gelsemium 9 Ch -rakeet

    Normaalihinta €5,27 5,27 € / 1ud
    Alennushinta €5,27 Normaalihinta €5,85
    Säästät: -€0,58
    5,27 € / 1ud
  • BOIRON Ignatia Amara 200 Ch -rakeet
    -10%

    BOIRON Ignatia Amara 200 Ch -rakeet

    Normaalihinta €6,26 6,26 € / 1ud
    Alennushinta €6,26 Normaalihinta €6,95
    Säästät: -€0,69
    6,26 € / 1ud
  • BOIRON Ignatia Amara 9 Ch -rakeet
    -10%

    BOIRON Ignatia Amara 9 Ch -rakeet

    Normaalihinta €5,27 5,27 € / 1ud
    Alennushinta €5,27 Normaalihinta €5,85
    Säästät: -€0,58
    5,27 € / 1ud
  • Lehning Biomag, 45 capsules
    -10%

    Lehning Biomag, 45 kapselia

    Normaalihinta €13,69 0,3 € / 1ud
    Alennushinta €13,69 Normaalihinta €15,21
    Säästät: -€1,52
    0,3 € / 1ud
  • Lehning Biomag, 90 capsules
    -10%

    Lehning Biomag, 90 kapselia

    Normaalihinta €17,76 0,2 € / 1ud
    Alennushinta €17,76 Normaalihinta €19,73
    Säästät: -€1,97
    0,2 € / 1ud
  • Lehning L72, 60 ml
    -10%

    Lehning L72, 60 ml

    Normaalihinta €18,89 31,48 € / 100ml
    Alennushinta €18,89 Normaalihinta €20,99
    Säästät: -€2,10
    31,48 € / 100ml
  • Lehning Gelsemiun Complex No. 70, 30 ml
    -10%

    Lehning Gelsemiun Complex nro 70, 30 ml

    Normaalihinta €12,81 42,7 € / 100ml
    Alennushinta €12,81 Normaalihinta €14,23
    Säästät: -€1,42
    42,7 € / 100ml
  • Lehning Passiflora Complex No. 57, 60 ml
    -10%

    Lehning Passiflora -kompleksi nro 57, 60 ml

    Loppuunmyyty
    Kerro minulle

Homeopathyoffers variousremedies for anxiety, insomnia and nervousness, which you can find in our online pharmacy.

Homeopathy for anxiety

Homeopathy offers various remedies to treat anxiety, focusing on both its symptoms and underlying causes, with the aim of restoring physical and emotional balance.

The main homeopathic medicines for anxiety include the following:

  • Arsenicum album: Granules for generalised anxiety , with irritability and need for control.
  • Gelsemium: This comes in the form of homeopathic drops for anxiety used against paralysing fear and anticipatory anxiety, such as before exams.
  • Aconitum napellus: For acute crises with fear of death or nocturnal panic attacks. In granule form.
  • Ignatia amara: Homeopathic granules for sudden mood swings and grief anxiety.

Homeopathy for insomnia

Homeopathy also offers options for treating insomnia, adapting to the specific causes according to the disorder to be treated and the profile of each patient.
 
Some of the homeopathic remedies for insomnia are:
  1. Aconitum napellus: Granules indicated for nocturnal awakenings with intense anxiety or a feeling of imminent death.
  2. Nux vomica: Useful for insomnia related to overwork, sensitivity to noise and early morning awakenings.
  3. Arsenicum album: Presented in the form of granules, these homeopathic sleeping pills are recommended in cases of insomnia caused by constant anxiety.
  4. Ignatia amara: Indicated for insomnia caused by emotional upset or anxiety.
  5. Phosprorus: Homeopathic remedy for those who wake up frequently during the night or suffer from night hunger.

Homeopathy for stress

Homeopathy for stressoffers variousremedies selectedaccording to thespecificsymptomsandindividual patientprofile.

These include:

  • L-72 Lehning Homeopathy Drops: These are used for minor sleep problems, anxiety, nervousness and emotionality. The homeopathic drops for stress are formulated with ingredients such as Sumbulus moschatus, Valeriana officinalis, Ignatia amara, among others.
  • Ignatia Amara: Recommended for cases of emotionalanxiety , mood swings and high nervousness.
  • Nux Vomica: Recommended for cases of stress related to excessive responsibility and perfectionism.

Important considerations about homeopathy

It is essential to follow the recommended dosage instructions and to avoid certain foods or drinks (such as coffee and alcohol) during the use of any homeopathic remedy.

We recommend consulting a specialist before starting any homeopathic treatment.

Where to buy homeopathy for anxiety, insomnia or nervousness?

In our online pharmacy you can buy homeopathic remedies at the best price, with a 10% discount, which is the legal maximum allowed.