Kokoelma:

Gel and ointment

  • Voltadol 11,6 mg/g geeli 60 g
    -10%

    Voltadol 11,6 mg/g geeli 60 g

    Normaalihinta €9,51 15,85 € / 100gr
    Alennushinta €9,51 Normaalihinta €10,57
    Säästät: -€1,06
    15,85 € / 100gr
  • Voltadol 10 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 100 g
    -10%

    Voltadol 10 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 100 g

    Normaalihinta €11,22 11,22 € / 100gr
    Alennushinta €11,22 Normaalihinta €12,47
    Säästät: -€1,25
    11,22 € / 100gr
  • Voltadol Forte -voide 50 g
    -10%

    Voltadol Forte -voide 50 g

    Normaalihinta €10,61 21,22 € / 100gr
    Alennushinta €10,61 Normaalihinta €11,79
    Säästät: -€1,18
    21,22 € / 100gr
  • Voltadol Forte 23,2 mg/g Gel 100 g
    -10%

    Voltadol Forte 23,2 mg/g geeli 100 g

    Normaalihinta €16,16 16,16 € / 100gr
    Alennushinta €16,16 Normaalihinta €17,95
    Säästät: -€1,79
    16,16 € / 100gr
  • Reflex Gel, 50 grams
    -10%

    Reflex Gel, 50 grammaa

    Normaalihinta €10,67 21,34 € / 100gr
    Alennushinta €10,67 Normaalihinta €11,85
    Säästät: -€1,18
    21,34 € / 100gr
  • Novidol-geeli 50 mg/g 60 g

    Normaalihinta €9,94 16,57 € / 100gr
    Alennushinta €9,94 Normaalihinta €9,94
    Säästät: -€0,00
    16,57 € / 100gr
  • Reflex Gel , 100 grams
    -10%

    Reflex Gel, 100 grammaa

    Normaalihinta €16,16 16,16 € / 100gr
    Alennushinta €16,16 Normaalihinta €17,95
    Säästät: -€1,79
    16,16 € / 100gr
  • Articalm 50 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 60 g
    -10%

    Articalm 50 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 60 g

    Normaalihinta €7,73 12,88 € / 100gr
    Alennushinta €7,73 Normaalihinta €8,59
    Säästät: -€0,86
    12,88 € / 100gr
  • Ibucalm 50 mg/g mentoligeeli 60 g
    -10%

    Ibucalm 50 mg/g mentoligeeli 60 g

    Normaalihinta €8,06 13,43 € / 100gr
    Alennushinta €8,06 Normaalihinta €8,95
    Säästät: -€0,89
    13,43 € / 100gr
  • Ibustick Gel 50 mg/g Roll-on 60 g
    -5%

    Ibustick Gel 50 mg/g Roll-on 60 g

    Normaalihinta €8,55 14,25 € / 100gr
    Alennushinta €8,55 Normaalihinta €9,00
    Säästät: -€0,45
    14,25 € / 100gr
  • Arnicamed 500 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 100 ml
    -10%

    Arnicamed 500 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 100 ml

    Normaalihinta €14,27 14,27 € / 100ml
    Alennushinta €14,27 Normaalihinta €15,85
    Säästät: -€1,58
    14,27 € / 100ml
  • Diclofenaco Kern Pharma 11,6 mg/g ihogeeli, 60 g
    -10%

    Diclofenaco Kern Pharma 11,6 mg/g ihogeeli, 60 g

    Normaalihinta €4,05 6,75 € / 100gr
    Alennushinta €4,05 Normaalihinta €4,50
    Säästät: -€0,45
    6,75 € / 100gr
  • Cinfadol-geeli 11,6 mg 60 g
    -10%

    Cinfadol-geeli 11,6 mg 60 g

    Normaalihinta €7,11 11,85 € / 100gr
    Alennushinta €7,11 Normaalihinta €7,90
    Säästät: -€0,79
    11,85 € / 100gr
  • Flogoprofen 50 mg/g Gel 100 g
    -10%

    Flogoprofen 50 mg/g geeli 100 g

    Normaalihinta €15,10 15,1 € / 100gr
    Alennushinta €15,10 Normaalihinta €16,78
    Säästät: -€1,68
    15,1 € / 100gr
  • Ibustick Roll On 50 mg/g geeli 30 g
    -5%

    Ibustick Roll On 50 mg/g geeli 30 g

    Normaalihinta €6,53 21,77 € / 100gr
    Alennushinta €6,53 Normaalihinta €6,87
    Säästät: -€0,34
    21,77 € / 100gr
  • Diclokern 11,6 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 100 g
    -10%

    Diclokern 11,6 mg/g paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli 100 g

    Normaalihinta €9,72 9,72 € / 100gr
    Alennushinta €9,72 Normaalihinta €10,80
    Säästät: -€1,08
    9,72 € / 100gr
  • Diclofenac Kern Pharma 11.6 Mg/G Skin Gel, 100 g
    -10%

    Diclofenaco Kern Pharma 11,6 mg/g ihogeeli, 100 g

    Normaalihinta €6,91 6,91 € / 100gr
    Alennushinta €6,91 Normaalihinta €7,68
    Säästät: -€0,77
    6,91 € / 100gr
  • Calmatel 18 mg/g geeli 60 g
    -10%

    Calmatel 18 mg/g geeli 60 g

    Normaalihinta €8,36 13,93 € / 100gr
    Alennushinta €8,36 Normaalihinta €9,29
    Säästät: -€0,93
    13,93 € / 100gr
  • Cinfadol-geeli 11,6 mg 100 g

    Normaalihinta €11,19 11,19 € / 100gr
    Alennushinta €11,19 Normaalihinta €11,19
    Säästät: -€0,00
    11,19 € / 100gr
  • Diclokern Forte 23.2 mg Topical Gel, 50 g
    -10%

    Diclokern Forte 23,2 mg paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli, 50 g

    Normaalihinta €8,02 16,04 € / 100gr
    Alennushinta €8,02 Normaalihinta €8,91
    Säästät: -€0,89
    16,04 € / 100gr
  • Diclokern Forte 23,2 mg Gel, 100 g
    -10%

    Diclokern Forte 23,2 mg geeli, 100 g

    Normaalihinta €14,33 14,33 € / 100gr
    Alennushinta €14,33 Normaalihinta €15,92
    Säästät: -€1,59
    14,33 € / 100gr
  • Lavirk 50 mg/g Gel 5 gr
    -10%

    Lavirk 50 mg/g geeli 5 g

    Normaalihinta €8,87 177,4 € / 100gr
    Alennushinta €8,87 Normaalihinta €9,85
    Säästät: -€0,98
    177,4 € / 100gr
  • Zenavan-voide 60 g
    -10%

    Zenavan-voide 60 g

    Normaalihinta €4,91 8,18 € / 100gr
    Alennushinta €4,91 Normaalihinta €5,46
    Säästät: -€0,55
    8,18 € / 100gr
  • Cinfa Ibufen -voide 50 g
    -10%

    Cinfa Ibufen -voide 50 g

    Normaalihinta €8,82 17,64 € / 100gr
    Alennushinta €8,82 Normaalihinta €9,80
    Säästät: -€0,98
    17,64 € / 100gr
  • Algesal Activado -voide 60 g
    -10%

    Algesal Activado -voide 60 g

    Normaalihinta €8,78 14,63 € / 100gr
    Alennushinta €8,78 Normaalihinta €9,76
    Säästät: -€0,98
    14,63 € / 100gr
  • Tantum 3% Ointment 50 gr
    -10%

    Tantum 3 % voide 50 g

    Normaalihinta €8,33 16,66 € / 100gr
    Alennushinta €8,33 Normaalihinta €9,26
    Säästät: -€0,93
    16,66 € / 100gr
  • Farmasierra Ibuprofen Topical Gel 50 g
    -10%

    Ibuprofeeni Farmasierra, paikalliskäyttöön tarkoitettu geeli, 50 g

    Normaalihinta €5,34 10,68 € / 100gr
    Alennushinta €5,34 Normaalihinta €5,93
    Säästät: -€0,59
    10,68 € / 100gr
  • Mabo-ibuprofeenigeeli 50 mg/g 60 g
    -10%

    Mabo-ibuprofeenigeeli 50 mg/g 60 g

    Normaalihinta €7,16 11,93 € / 100gr
    Alennushinta €7,16 Normaalihinta €7,95
    Säästät: -€0,79
    11,93 € / 100gr
  • Dolifen 11,6 mg/g Gel
    -10%

    Dolifen 11,6 mg/g geeli

    Normaalihinta €7,38 7,38 € / 1ud
    Alennushinta €7,38 Normaalihinta €8,20
    Säästät: -€0,82
    7,38 € / 1ud
  • Flogoprofen 50 mg/g Gel 60 g
    -10%

    Flogoprofen 50 mg/g geeli 60 g

    Normaalihinta €9,65 16,08 € / 100gr
    Alennushinta €9,65 Normaalihinta €10,72
    Säästät: -€1,07
    16,08 € / 100gr

Anti-inflammatory gels and ointments are topical treatments used to provide localised relief from pain and inflammation associated with knocks, bruises, strains, sprains and certain muscle or joint ailments. At Farmaciasdirect, you’ll find a range of medicines in gel, cream or ointment form to be applied directly to the affected area, with different active ingredients and properties to suit each person’s needs.

What are anti-inflammatory gels and ointments?

An anti-inflammatory gel or ointment is a topical medicine formulated to act directly on a painful or inflamed area. Depending on the product, it may contain active ingredients belonging to the group of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), such as diclofenac, ibuprofen or etofenamate.

Their localised application allows certain muscle and joint ailments to be treated without initially having to resort to oral forms of medication, provided the topical medicine is suitable. However, each active ingredient has specific indications, dosages, contraindications and age restrictions for use, so it is essential to consult the patient information leaflet.

What are anti-inflammatory gels and ointments used for?

Topical anti-inflammatory medicines may be indicated for the symptomatic and localised relief of mild pain and inflammation. The specific indication always depends on the medicine chosen.

  • They help to relieve certain types of muscle discomfort.
  • They help to reduce localised pain associated with minor injuries.
  • They can be used for some cases of muscle and joint strain.
  • There are options suitable for minor bruises and sprains.
  • They allow the medicine to be applied directly to the affected area.

How do you choose the best anti-inflammatory gel or ointment?

There is no single product that is best for all situations. When choosing an ointment for muscle pain or an anti-inflammatory gel, it is advisable to consider the cause of the discomfort, its severity, the affected area, your age and any possible contraindications.

  • Active ingredient: there are topical medicines containing diclofenac, ibuprofen, etofenamate and other active ingredients.
  • Type of discomfort: it is important to distinguish between muscle pain, joint pain, bruising, strain or a sprain.
  • Form: Gels tend to have a light texture, whilst creams and ointments come in different consistencies.
  • Frequency of application: the recommended dosage for each medicine must be followed.
  • Age: Not all treatments are authorised for the same age groups.
  • Medical history: allergies, pregnancy, breastfeeding and certain treatments may affect their use.

Before combining a topical anti-inflammatory with other medicines, particularly other NSAIDs, consult your doctor or pharmacist.

Benefits of gels and ointments for muscle and joint pain

  • Localised application to the area experiencing discomfort.
  • Convenient formats to incorporate into your daily routine.
  • Different active ingredients to suit your needs.
  • Available as gels, creams and ointments.
  • Useful for the symptomatic relief of certain minor injuries when indicated.
  • Easy to apply by gently massaging into the skin, following the product instructions.

Anti-inflammatory gel for knocks and bruises

Following a knock, pain, tenderness and localised swelling may occur. Some gels for knocks are indicated to relieve the symptoms resulting from bruises and minor injuries. It is important to check that there is no open wound before applying a topical medicine and always to follow the instructions on the package leaflet.

If the blow causes severe pain, significant swelling, deformity, loss of mobility, or if the symptoms do not improve, you should seek medical advice to rule out a more serious injury.

Ointments and gels for muscle pain

Muscle discomfort can occur after exercise, due to repetitive movements, overexertion or minor injuries. Where appropriate, a gel for muscle pain allows the treatment to be applied directly to the affected area.

The choice of medicine should be based on the type of injury and not solely on the intensity of the pain. In the case of recurring discomfort or discomfort with no obvious cause, it is advisable to consult a healthcare professional.

When should these topical medicines be used?

Anti-inflammatory gels and ointments can be used for certain mild muscular, joint and traumatic discomforts when this is stated in the medicine’s instructions. They should be applied to intact skin and for the period specified in the package leaflet.

If pain occurs following a significant injury, persists, worsens or is accompanied by loss of strength, reduced mobility, fever or severe swelling, consult a healthcare professional.

Pharmacist’s advice on applying a gel or ointment

  • Apply only the recommended amount to the affected area.
  • Wash your hands after each application, unless the treated area is your hands.
  • Avoid contact with the eyes, mucous membranes and open wounds.
  • Do not increase the frequency of application in an attempt to speed up the effect.
  • Do not cover the area with occlusive dressings unless specifically instructed to do so.
  • Please refer to the patient information leaflet regarding sun exposure, as some topical medicines require additional precautions.

Why buy anti-inflammatory gels and ointments from Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you can find a range of anti-inflammatory gels and ointments for the localised treatment of muscle and joint discomfort, featuring genuine products and all the guarantees of an authorised online pharmacy. Our team of pharmacists can advise you on the characteristics of the various medicines and help you use them responsibly. Browse the available options and buy the treatment that best suits your needs, with fast delivery and specialist pharmaceutical advice.