• Soria Natural Panela 500Gr.
-10%

Soria Natural Panela 500 g.

SKU-koodiSO8422947061425
Soria Natural -panela on 500 gramman pakkaus, jota käytetään luonnollisena makeutusaineena.
Normaalihinta €4,32 0,86 € / 100gr
Alennushinta €4,32 Normaalihinta €4,80
Säästät: -€0,48
0,86 € / 100gr
Loppuunmyyty
Soria Natural Panela 500Gr.
Soria Natural Panela 500 g.
Normaalihinta €4,32 0,86 € / 100gr
Alennushinta €4,32 Normaalihinta €4,80
Säästät: -€0,48
0,86 € / 100gr

 

 

Soria Natural -panela on 500 gramman tuote, jota käytetään luonnollisena makeutusaineena.

Koostumus

Soria Natural Panela 500 g -tuote sisältää panelaa, joka on eräs puhdistamaton sokerilaji. Tuotekuvauksessa ei mainita muita ainesosia.

Käyttöohje

Soria Natural -panela on eräs kokonainen sokerilaji, jota käytetään luonnollisena makeutusaineena. Se valmistetaan sokeriruokomehusta, jota käsitellään haihduttamalla ja kiteyttämällä, jolloin saadaan panelaa lohkojen tai tablettien muodossa.

Tätä tuotetta käytetään pääasiassa puhdistetun sokerin korvikkeena ruoan ja juomien valmistuksessa. Sitä voidaan käyttää muun muassa jälkiruokien, yrttiteiden ja pirtelöiden valmistuksessa. Sitä voidaan käyttää myös murojen, jogurttien tai muiden makeutta kaipaavien ruokien makeuttamiseen.

Soria Naturalin panela on makultaan tyypillinen ja väriltään tumma melassin ansiosta. Makeutusaineena toimimisen lisäksi se sisältää myös joitakin ravintoaineita, kuten rautaa, kalsiumia ja magnesiumia, vaikkakin vain pieniä määriä.

On tärkeää muistaa, että panela on eräs sokerilaji, jota tulisi nauttia maltillisesti, sillä sen liiallinen käyttö voi vaikuttaa haitallisesti terveyteen, erityisesti diabeetikoilla tai painonhallintaongelmista kärsivillä.