• Royal Canin Veterinary Urinary Uc Low Purine 7,5Kg, dog food
-10%

Royal Canin Veterinary Urinary UC Low Purine 7,5 kg, koiranruoka

SKU-koodiRO3182550748322

Royal Canine, koirien ruokavalio

Normaalihinta €73,45 9,79 € / 1kg
Alennushinta €73,45 Normaalihinta €81,59
Säästät: -€8,14
9,79 € / 1kg
Loppuunmyyty
Royal Canin Veterinary Urinary Uc Low Purine 7,5Kg, dog food
Royal Canin Veterinary Urinary UC Low Purine 7,5 kg, koiranruoka
Normaalihinta €73,45 9,79 € / 1kg
Alennushinta €73,45 Normaalihinta €81,59
Säästät: -€8,14
9,79 € / 1kg

 

 

Royal Canin -ruoka aikuisten koirien virtsateiden terveyden ylläpitoon

Royal Canin Urinary Low Purine on aikuisille koirille tarkoitettu reseptiruoka, jonka tarkoituksena on vähentää uraatti- ja kystiinikivien muodostumista korkealaatuisten proteiinien ja virtsaa alkalisoivien ominaisuuksien ansiosta. Tämä rehu on tarkoitettu metabolaisten kivien (uraatti-, ksantiini- tai kystiinikivien) uusiutumisen hoitoon, ylläpitoruokavalioon (erityisesti roduille, joilla on suuri metabolisten kivien riski, kuten dalmatialaisille) sekä tukiruokavalioon leishmaniaasia sairastaville koirille, jotka saavat xantiinia tai oksidaasin estäjiä sisältävää hoitoa.

Tämän ruoan proteiinipitoisuus (kuten vehnäjauho tai muna) yhdistettynä emäksisen virtsan tuotantoon vähentää uraattikivien riskiä. Patentoitu vitamiinista ja antioksidantista koostuva yhdistelmä vahvistaa ihon suojavaikutusta. Tässä Royal Canin -rehussa korkealaatuisten proteiinien kohtuullinen määrä yhdistettynä rajoitettuun natriumpitoisuuteen auttaa vähentämään kystiinikivien muodostumista.

Lisäksi tämän ruokavalion koostumuksessa oleva synergistinen antioksidanttikompleksi (E-vitamiini, C-vitamiini, tauriini, luteiini) rajoittaa vapaiden radikaalien aiheuttamaa solujen hajoamista, vahvistaa immuunijärjestelmää ja ehkäisee lemmikkisi ikääntymisen vaikutuksia, jotta sen kehitys on normaalia ja se saavuttaa elinajanodotteensa terveenä ja ongelmitta.

EDUT

Ruoka virtsateiden ongelmista kärsiville koirille.
Vähentää uraatti- ja kystiinikivien muodostumista.
Vahvistaa ihon suojavaikutusta.

KÄYTTÖ JA TEKNISET TIEDOT

Rehu, joka vähentää uraatti- ja kystiinikivien muodostumista aikuisilla koirilla.
Suositeltu käyttöaika:
Hoidon kesto voi vaihdella sairauden syyn mukaan. Uraattikivien hoidossa hoito tulisi määrätä vähintään 6 kuukaudeksi. Jos kyseessä on peruuttamaton virtsahapon aineenvaihduntasairaus, tätä ruokaa voidaan antaa elinikäisenä ruokavaliona. Kystiinikivien hoidossa tätä ruokaa voidaan määrätä 1 vuoden ajaksi intensiivikäsittelynä. Kliininen uudelleenarviointi on välttämätöntä ennen hoidon keston pidentämistä.

Käyttöön liittyvät varotoimet

Tätä tuotetta ei saa antaa tiineille tai imettäville nartuille, kasvuvaiheessa oleville pennuille eikä koirille, jotka saavat virtsaa happamoittavia lääkkeitä.
Muista, että tämä on lääkerehu, joka on tarkoitettu hoitotarkoituksiin, joten et saa missään tapauksessa antaa sitä lemmikillesi ilman luotettavan eläinlääkärin määräystä.