• Onligol 20 Sachets Of 10G
  • Onligol 20 sachets of 10g
  • Onligol 20 sachets of 10g
-7%

Onligol 20 sachets of 10g

SKU-koodiON8470002144989

Onligol 20 sachets of 10 g is a medical device containing macrogol 4000, designed to soften stools by retaining water in the bowel and facilitating bowel movements.

Normaalihinta €14,80 148,0 € / 100gr
Alennushinta €14,80 Normaalihinta €15,90
Säästät: -€1,10
148,0 € / 100gr
Loppuunmyyty
Onligol 20 Sachets Of 10G
Onligol 20 sachets of 10g
Normaalihinta €14,80 148,0 € / 100gr
Alennushinta €14,80 Normaalihinta €15,90
Säästät: -€1,10
148,0 € / 100gr

 

 

The pack contains one unit of Onligol 20 sachets of 10g. It is a medical device containing macrogol 4000, designed to soften stools by retaining water in the bowel and facilitating bowel movements. The pack size allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Onligol 20 sachets of 10g?

Onligol 20 sachets of 10g is a medical device containing macrogol 4000. The format specified in the name allows the product reference to be accurately identified.

What is Onligol 20 Sachets of 10g used for?

Its purpose is to soften stools by retaining water in the bowel and facilitating bowel movements. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key features

  • Contains no electrolytes or flavouring.
  • Dissolves in hot or cold drinks.
  • Available in sachets or a dispenser jar.

Composition

Macrogol 4000.

Directions for use

Dissolve the dose in at least 125–150 ml of liquid and take it between meals. Adjust the amount according to weight, age and response, following the instructions in the leaflet.

Who is it suitable for?

Adults and children, provided the dosage form and regimen are appropriate for their weight.

Precautions

Do not use in cases of hypersensitivity to macrogol, or in the event of gastrointestinal perforation or obstruction. Take at least two hours apart from other medicines. During pregnancy or whilst breastfeeding, use only after consulting a doctor.

What is the price of Onligol 20 sachets of 10g?

Check the price of Onligol 20 sachets of 10g at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Onligol 20 sachets of 10g at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Lääketeollisuus
neuvo
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me