• Naturlider Euphrasia , 40 g
-14%

Naturlider Eufrasia, 40 g

SKU-koodiNA8435110840765

Naturlider Eufrasia, 40 g, on luonnontuote, joka on valmistettu samannimisestä kasvista. Se tunnetaan vaihtoehtoisen lääketieteen piirissä silmävaivojen hoidossa käytettävistä ominaisuuksistaan. Sitä käytetään myös kausittaisten allergiaoireiden hoitoon.

Normaalihinta €3,40 8,5 € / 100gr
Alennushinta €3,40 Normaalihinta €3,95
Säästät: -€0,55
8,5 € / 100gr
Loppuunmyyty
Naturlider Euphrasia , 40 g
Naturlider Eufrasia, 40 g
Normaalihinta €3,40 8,5 € / 100gr
Alennushinta €3,40 Normaalihinta €3,95
Säästät: -€0,55
8,5 € / 100gr

 

 

Mikä se on ja mihin sitä käytetään?

Naturliderin Eufrasia 40 g:n pakkaus on ravintolisä, jota nautitaan yrttiteenä ja jota käytetään myös kompressien valmistukseen. Se uutetaan Euphrasia officinalis -kasvista, joka on pieni, haarautuneilla punaisilla varrilla varustettu pensas.

Sekä homeopatiassa että fytoterapiassa eufrasia tunnetaan ”hyvän näön kasvina”. Tämä johtuu siitä, että sille on annettu näön hoidolle hyödyllisiä ominaisuuksia. Siksi eurooppalaiset yrttilääkärit ovat käyttäneet sitä jo 1500-luvulta lähtien erilaisten silmävaivojen paikalliseen hoitoon.

Sitä käytetään myös lieventämään joidenkin vuodenaikojen vaihteluun liittyvien allergisten oireiden, kuten nuhan ja jatkuvan yskän, vaikutuksia.

Tämä tuote sisältää runsaasti flavonoideja, glukosideja kuten eufrosidia, eteerisiä öljyjä, lignaaneja, fenolihappoja ja tanniineja. Kaikki nämä vaikuttavat aineet antavat sille antiseptisiä, tulehdusta hillitseviä, supistavia ja haavoja parantavia ominaisuuksia. Siksi sitä pidetään arvokkaana apuna ruoansulatushäiriöiden hoidossa, nielutulehduksen lievittämisessä, suu- ja korvatulehdusten torjumisessa sekä ruokahalun stimuloinnissa.

Lisäksi sille on osoitettu silmiä parantavia ominaisuuksia, sillä se voi auttaa lievittämään silmätulehduksia ja torjumaan bakteerien tai virusten aiheuttamia silmätulehduksia. Se on osoittautunut tehokkaaksi vaihtoehtoiseksi hoitomuodoksi esimerkiksi sidekalvotulehduksessa, silmäluomien tulehduksessa, blefariitissa ja silmäluomien paiseissa.

Kenelle se on tarkoitettu?

Sopii yrttiteeksi lievittämään raskaan ruoansulatuksen oireita ja allergioihin liittyviä hengitysteiden tulehduksia. Sitä suositellaan myös höyryhaudeina silmävaivojen lievittämiseen ja hoitamiseen.

Käyttöohjeet

Haudutettavaksi: laita ruokalusikallinen tuotetta kuppiin, jossa on kiehuvaa vettä. Anna hautua vähintään 5 minuuttia, jotta kaikki sen hyödyt vapautuvat. Juo 1–2 kuppia päivässä käyttäjän tarpeen mukaan.

Paikalliseen käyttöön: noudata samaa menettelyä, mutta anna juoman jäähtyä. Siivilöi sitten saatu neste ja käytä sitä steriilin sideharson avulla silmäkompressien valmistamiseen.

Vasta-aiheet

Älä käytä, jos olet allerginen tuotteen pääainesosalle.

Koostumus

Eufrasia

Ravintoarvo

Kaloripitoisuus 1 kcal 5 kJ, rasvat < 0,1 g, tyydyttyneet rasvat < 0,1 g, kertatyydyttymättömät rasvat < 0,1 g, monityydyttymättömät rasvat < 0,1 g, hiilihydraatit 0,2 g, sokerit 0,0 g, proteiinit < 0,1 g, ravintokuitu 0,1 g.