• Naturlider Calendula , 40 gr
-23%

Naturlider Calendula, 40 g

SKU-koodiNA8435110840383

Naturlider-kehäkukka (40 g) on yrttitee, joka on valmistettu kyseisen kasvin kukista saatavista luonnollisista uutteista. Sillä uskotaan olevan tulehdusta hillitseviä, antibakteerisia ja haavoja parantavia ominaisuuksia. Lisäksi se sopii verenkierron parantamiseen ja naisten kuukautiskierron säännöllistämiseen.

Normaalihinta €1,42 3,55 € / 100gr
Alennushinta €1,42 Normaalihinta €1,85
Säästät: -€0,43
3,55 € / 100gr
Loppuunmyyty
Naturlider Calendula , 40 gr
Naturlider Calendula, 40 g
Normaalihinta €1,42 3,55 € / 100gr
Alennushinta €1,42 Normaalihinta €1,85
Säästät: -€0,43
3,55 € / 100gr

 

 

Mikä se on ja mihin sitä käytetään?

Naturliderin 40 g:n pakkauksessa oleva kehäkukka on ravintolisä, joka on valmistettu kehäkukan kukista ja jota nautitaan yrttiteenä. Sitä käytetään vaihtoehtoisessa lääketieteessä pienten haavojen hoitoon, sillä sillä on ihoa uudistavia ja kipua lievittäviä ominaisuuksia. Sille on myös omistettu verenkiertoa edistäviä ominaisuuksia, minkä vuoksi sitä suositellaan kuukautiskierron säätelijänä sekä runsaan vuotamisen vähentämiseen.

Tulehdusta hillitsevien ominaisuuksiensa ansiosta sitä suositellaan kurkun ja suun ärsytyksen hoitoon. Se voi olla tehokas myös suun haavaumien, nielutulehduksen ja ientulehduksen hoidossa. Koska se sisältää runsaasti kalendulosideja ja kalenduliinia, jotka ovat karvaan makuisia aineita, sitä voidaan käyttää mahalaukun ja pohjukaissuolen haavaumien hoitoon sekä nielurisatulehduksissa.

Kehäkukka sisältää myös antiseptisiä aineosia, jotka sopivat infektioiden hillitsemiseen. Tämä johtuu salisyylihapon, terpenoidien (alfa- ja beeta-amirina), omena- ja gentistiinihappojen, kversetiinin ja karyofylleenin läsnäolosta. Nämä aineet kiinnittyvät suun ja nielun limakalvoon, mikä auttaa rauhoittamaan ärtynyttä kudosta ja lievittämään keuhkoputkien oireisiin liittyviä vaivoja.

Tälle kasville annetaan haavanparantavia ominaisuuksia, jotka auttavat kudoksen uudistumista ja edistävät luonnollista kollageenin tuotantoa. Tästä syystä sitä käytetään haavojen hoitoon, paranemisen nopeuttamiseen sekä halkeilevien käsien ja jalkojen, palovammojen, suun haavaumien, ekseemien ja aknen ulkonäön parantamiseen.

Sen flavonoidipitoisuus antaa sille kyvyn edistää verisuonten korjautumista. Siksi se sopii kuukautiskierron aikana ilmenevien kouristusten lievittämiseen. Lisäksi tämä yrttitee voi auttaa ruoansulatusongelmien, kuten ruoansulatushäiriöiden, oksentelun tai gastriitin, hoidossa.

Kenelle se on tarkoitettu?

Sitä suositellaan aikuisille, joilla on ruoansulatusongelmia tai lieviä vammoja, joista aiheutuu lievää kipua. Sitä suositellaan myös kuukautiskierron säännöllistämiseen ja kouristusten lievittämiseen.

Käyttöohjeet

Laita teelusikallinen yrttiä kuppiin, jossa on kiehuvaa vettä. Anna hautua 5–10 minuuttia, jotta kaikki sen ominaisuudet pääsevät esiin. Juo 1–2 kupillista päivässä käyttäjän tarpeiden mukaan.

Vasta-aiheet

Älä käytä, jos olet yliherkkä tuotteen pääainesosalle. Lopeta käyttö, jos havaitset odottamattomia reaktioita.

Koostumus

Kehäkukka.

Ravintoarvot

Kalorit: 356, hiilihydraatit: 72,6 g, rasvat: 1,7 g, proteiinit: 12,5 g.