• Douxo Calm Shampoo, 200 ml
  • Douxo Calm -shampoo, 200 ml
  • Douxo Calm -shampoo, 200 ml
  • Douxo Calm -shampoo, 200 ml
  • Douxo Calm -shampoo, 200 ml
-10%

Douxo Calm -shampoo, 200 ml

SKU-koodiCEVA101DOUXCALMCH

Douxo S3 Calm on shampo koirien ja kissojen herkälle iholle. Sen korkea Ophytrium-pitoisuus kosteuttaa ja vahvistaa ihon mekaanista suojakerrosta sekä auttaa lievittämään ihon ärsytystä edistämällä sen uudistumista.

Sisältää 200 ml.

Normaalihinta €19,90 9,95 € / 100ml
Alennushinta €19,90 Normaalihinta €21,99
Säästät: -€2,09
9,95 € / 100ml
Douxo Calm Shampoo, 200 ml
Douxo Calm -shampoo, 200 ml
Normaalihinta €19,90 9,95 € / 100ml
Alennushinta €19,90 Normaalihinta €21,99
Säästät: -€2,09
9,95 € / 100ml
Lääkityssuositus
 
 
 
2 tuote(et)
€0,00

 

 

Douxo S3 Calm herkälle tai allergiselle iholle koirille ja kissoille

Douxo Calm -shampoo herkälle iholle on tuote, joka lievittää ihotulehduksia, ylläpitää mikroflooran tasapainoa ja palauttaa ihon suojakerroksen. Tuote on kehitetty lievittämään herkän tai allergisen ihon oireita koirilla ja kissoilla, ja sillä on rauhoittava vaikutus. Voit täydentää lemmikkisi ihonhoitoa Douxo Calm -sarjan kolmella tuotteella: suihkeella, vaahdolla ja shampoolla.

Fytosfingosiinin puute ihon pintakerroksessa voi aiheuttaa ihon häiriöitä, bakteerien ja hiivojen liiallista lisääntymistä sekä seborrooista dermatiittia. Siksi Douxo Calm -tuotteissa käytetään tätä ainesosaa ihon tasapainon palauttamiseksi.

Fytosfingosiinilla on tulehdusta, seborreaa ja mikrobeja torjuvia ominaisuuksia. Tuotteeseen sisältyy myös muita ainesosia, jotka parantavat ihon kosteustasapainoa, auttavat palauttamaan ihon suojakerroksen, ehkäisevät allergisia reaktioita ja vähentävät yliherkkyyttä. Lisäksi yksi ainesosista, nimeltään Lipidure, muodostaa hiuskarvoihin ja ihoon hydrogeelikerroksen, joka säilyy useita päiviä ja pitää ihon kosteutettuna. Douxo Calm antaa eläimelle virkistävän tunteen, joka lievittää kutinaa ja tulehdusta.

Edut

  • Herkälle iholle alttiille koirille ja kissoille.
  • Vähentää tulehdusta.
  • Auttaa lievittämään ihon ärsytystä ja edistää ihon uudistumista.
  • Palauttaa ihon suojakerroksen.
  • Sillä on tulehdusta, mikrobeja ja seborreaa torjuvia ominaisuuksia.
  • Ei sisällä pesuaineita, sulfaatteja, parabeeneja, väriaineita eikä nanohiukkasia.
  • Tuottaa virkistävän ja rauhoittavan tunteen. Vähentää allergisen ihon kutinaa. Erittäin hyvin siedetty koostumus.
  • Hypoallergeeninen tuoksu ja tasapainoinen pH.
  • Palauttaa suojaavan mikrobikasvuston tasapainon terveen ihon ylläpitämiseksi.
  • Vahvistaa ihon mekaanista suojaa, jotta iho pysyy kimmoisana ja kosteutettuna pidempään.

Käyttöohjeet

Tämä virkistävä ja rauhoittava shampo on kehitetty erityisesti koirille ja kissoille. Sopii herkän tai allergisen ihon kutinan ja tulehduksen lievittämiseen.

Käyttöohjeet

Annostus: Pese lemmikkisi shampoolla tavalliseen tapaan hieromalla ja peittämällä koko turkki ja iho, ja anna sen vaikuttaa 5–10 minuuttia ennen huuhtelua. Tarvittaessa voit saippuoida uudelleen. Suositeltu käyttötiheys on 2–3 kertaa viikossa 3–4 viikon ajan. Jos haluat käyttää sekä Douxo Calm -shampoota että -vaahtoa, käytä shampoota viikon ensimmäisenä päivänä ja vaahtoa kahdella muulla päivällä (esimerkiksi päivänä 1, 3 ja 6).

Ammattilaisen vinkki

Tämä shampo auttaa ylläpitämään ihon fysiologista tasapainoa. Se kosteuttaa, rakentaa uudelleen ja auttaa selvittämään takkuja, jättäen turkin silkkiseksi ja kiiltäväksi. Suositellaan säännölliseen käyttöön. Kysy neuvoa eläinlääkäriltäsi ja noudata hänen ohjeitaan.

Koostumus

Douxo S3 Calm -shampoon ainesosaluettelo on seuraava: Ophytrium (korkeampi pitoisuus kuin muissa sarjan tuotteissa), pantenoli, pentavitine, vit PP, jojoba-uutteet, hellävarainen puhdistuskoostumus, hypoallergeeninen tuoksu.