• Dentispray 50 mg/ ml Oral Spray Solution 5 ml
-10%

Dentispray 50 mg/ml suun sumuteliuos 5 ml

SKU-koodi993600

Paikallispuudutusaine, joka lievittää kipua, kun sitä levitetään hoidettavalle suun alueelle.

Sisältää 5 ml.

Olemme apteekkarit
Ota meihin yhteyttä, jos sinulla on kysyttävää lääkkeestä.
Normaalihinta €10,41 208,2 € / 100ml
Alennushinta €10,41 Normaalihinta €11,57
Säästät: -€1,16
208,2 € / 100ml
Dentispray 50 mg/ ml Oral Spray Solution 5 ml
Dentispray 50 mg/ml suun sumuteliuos 5 ml
Normaalihinta €10,41 208,2 € / 100ml
Alennushinta €10,41 Normaalihinta €11,57
Säästät: -€1,16
208,2 € / 100ml

 

 

Mikä on Dentispray 50 mg/ml suusumute, 5 ml, ja mihin sitä käytetään?

Se on paikallisesti käytettävä lääke, jolla on puuduttava vaikutus hampaiden, hampaiden tai ikenien kivun hoitoon

Kenelle lääke on tarkoitettu

Aikuisille ja yli 2-vuotiaille lapsille.

Käyttöohjeet

Annostus vaihtelee potilaan iän mukaan:

  • 2–12-vuotiaat lapset: aina lääkärin tarkassa valvonnassa.

  • Aikuiset ja yli 12-vuotiaat lapset: 1 annos 3–4 kertaa päivässä.

Vasta-aiheet

  • Älä käytä Dentispray-suihketta alle 2-vuotiaillelapsille .

  • Erityistä varovaisuutta on noudatettava yli 65-vuotiaiden kohdalla bentsokaiinin vaikutusten vuoksi.

  • Raskaus ja imetys: ota yhteyttä lääkäriin.

Haittavaikutukset

Kuten kaikki lääkkeet, myös Dentispray voi aiheuttaa haittavaikutuksia:

  • Yleiset haittavaikutukset: suun tai kielen kärjen ärsytys, yleensä ohimeneviä haittavaikutuksia

  • Erittäin yleiset haittavaikutukset: nokkosihottuma, turvotus, valoherkkyys, paha maku suussa, nielemisvaikeudet.

Koostumus

Jokainen millilitra Dentispray-hammasliuosta sisältää 50 mg bentsokaiinia. Muut ainesosat ovat: polyetyleeniglykoli 400, puhdistettu vesi, natriumsakariini, tymoli, mentoli, piparminttuöljy, dinatriumfosfaatti-dodekahydraatti ja 96-prosenttinen etanoli.

Apteekkarin neuvo

Dentispray toimitetaan 5 ml:n sumutuspullossa, jossaon annosteluventtiili. Kun venttiili on täytetty, valmistetta voidaan suihkuttaa suoraan kipeään kohtaan tai suihkuttaa vanulapulle, jättää vaikuttamaan muutamaksi minuutiksi ja poistaa sitten. Suun huuhtelu on suositeltavaa 2–3 minuutin kuluttua.

Tätä lääkettä ei saa käyttää ennen ruokailua tai juomista. Ennen pullon ensimmäistä käyttökertaa on suositeltavaa suihkuttaa 2–3 suihkausta ilmaan annosteluventtiilin täyttämiseksi.

Tämä tuote on tarkoitettu väliaikaiseen kivunlievitykseen, joten on suositeltavaa hakeutua hammaslääkärin vastaanotolle mahdollisimman pian.

Lue huolellisesti tämän lääkkeen mukana toimitettu pakkausseloste. Jos sinulla on kysyttävää, voit ottaa yhteyttä asiantuntijapharmakologiemme tiimiin.

Mikä on tämän lääkkeen hinta?

Käsikauppalääkkeiden hinnat on vahvistettu laissa. Verkkokaupastamme voit ostaa tämän lääkkeen 10 %:n alennuksella, joka on lain sallima enimmäisalennus.

Näkymät