• Chloroethyl Chemirose, 3X100 Gr
-15%

Cloretilo Chemirosa, 3 x 100 g

SKU-koodiCL3520221323202

Cloretilo Chemirosa on välittömästi vaikuttava ja lyhytaikainen paikallinen kryoanestesia-suihke, jota käytetään paikallisesti kivun lievittämiseen urheilulääketieteessä sekä anestesiana ennen pieniä lääketieteellisiä toimenpiteitä.

Sisältää 3 x 100 g.

Normaalihinta €29,60 9,87 € / 100gr
Alennushinta €29,60 Normaalihinta €34,74
Säästät: -€5,14
9,87 € / 100gr
Chloroethyl Chemirose, 3X100 Gr
Cloretilo Chemirosa, 3 x 100 g
Normaalihinta €29,60 9,87 € / 100gr
Alennushinta €29,60 Normaalihinta €34,74
Säästät: -€5,14
9,87 € / 100gr

 

 

Mikä on Cloretilo Chemirosa?

Cloretilo Chemirosa on iholle tarkoitettu suihke, jota käytetään paikallisen kryoanestesian aikaansaamiseen ehjälle iholle, eli nopean ja lyhytaikaisen puudutuksen aikaansaamiseen voimakkaan kylmyyden avulla.

Tämän tuotteen vaikuttava aine on etyylikloridi, joka on halogenoitu hiilivety, ja sitä saa käyttää ainoastaan ehjälle iholle.

Mihin Cloretiloa käytetään?

Sen vaikutusmekanismi perustuu ihon lämpötilan nopeaan laskemiseen, mikä häiritsee pinnallisten hermopäätteiden toimintaa ja aiheuttaa paikallisen puudutusvaikutuksen. Sen tärkeimmät käyttötarkoitukset ovat:

  • Kivun välitön lievittäminen ennen pieniä lääketieteellisiä toimenpiteitä, kuten laskimopistoja tai pieniä pinnallisia kirurgisia toimenpiteitä.
  • Urheilulääketieteessä sitä käytetään lieventämään iskuista, vammoista tai nyrjähdyksistä aiheutuvaa kipua, sillä se tarjoaa nopeaa helpotusta jäähdyttämällä vaurioitunutta aluetta.

Klooretyylisuihkeen edut

Chemirosan kloretyylisuihke tarjoaa useita etuja:

  • Se vaikuttaa kipuun välittömästi ja paikallisesti kryoanestesian eli kylmäanestesian avulla.
  • Se auttaa vähentämään lihasvammoihin liittyvää tulehdusta.
  • Vähentää kipuun liittyvää stressiä ja epämukavuutta.
  • Hyödyllinen urheilijoille tai kroonisista lihasvaivoista kärsiville.

Kryoanestesia-suihkeen käyttöohjeet

Käytön aloittamiseksi ota pullo yhteen käteen, paina painiketta sormella ja suihkuta ainetta alueelle, jonka haluat puuduttaa, pitäen pulloa noin 15 cm:n etäisyydellä. Suihkuta useita kertoja 3–5 sekunnin ajan, kunnes haluttu vaikutus saavutetaan, mikä näkyy ihon valkoisena ja kovettuneena.

Tämä tuote on tarkoitettu käytettäväksi yksinomaan ulkoisesti ehjälle iholle.

Kriopuudutussuihkeen käyttöohjeet

Kloorietyliä saa käyttää ainoastaan ehjälle iholle (ilman ärsytyksiä tai haavoja), eikä sitä saa koskaan hengittää, sillä väärinkäyttö voi aiheuttaa vakavia myrkytysoireita. Vältä siksi sen suoraa hengittämistä. Lisäksi tuotetta ei suositella etyylikloridille allergisille henkilöille, ja se on pidettävä poissa lämmönlähteiden läheisyydestä.

Cloretilo Chemirosa 100 g:n koostumus

Cloretilo Chemirosan määrällinen koostumus on: etyylikloridi 100 grammaa.

Mistä ostaa Cloretiloa?

Verkkokauppamme kautta voit ostaa Cloretilo Chemirosaa parhaaseen hintaan eksklusiivisten alennustemme ansiosta. Lisäksi olemme AEMPS:n (Espanjan lääke- ja terveydenhuollon virasto) hyväksymä apteekki lääketuotteiden verkkokauppaa varten.

Usein kysyttyjä kysymyksiä kloretyylistä

Kenelle kloretyyliä suositellaan

Suositellaan paikalliseen kryoanestesiaan ennen nopeita invasiivisia toimenpiteitä ja pieniä kirurgisia toimenpiteitä sekä urheilulääketieteessä kivun lievittämiseen kylmän avulla.

Kuinka kauan kestää, ennen kuin kloretilo-suihke alkaa vaikuttaa?

Kloretyylin vaikutus on välitön ja lyhytaikainen.

Voiko kloretilo chemirosaa käyttää yhdessä muiden tuotteiden kanssa?

Virallisissa tiedoissa ei ole mainittu yhteensopimattomuuksia tai yhteisvaikutuksia, joten muita paikalliskäyttöön tarkoitettuja tuotteita voidaan käyttää ennen Cloretilo Chemirosaa (mutta ei samanaikaisesti), kunhan molempien tuotteiden käyttöohjeita ja varotoimia noudatetaan.

Voiko Cloretilo Chemirosan hinta muuttua?

Kyllä, tämän tuotteen hinta voi muuttua erikoistarjouksiemme ja kampanjoidemme vuoksi.