Kokoelma:

Allergies

  • Rino Ebastel 10 mg/120 mg, 7 kapselia
    -10%

    Rino Ebastel 10 mg/120 mg, 7 kapselia

    Normaalihinta €12,39 1,77 € / 1ud
    Alennushinta €12,39 Normaalihinta €13,77
    Säästät: -€1,38
    1,77 € / 1ud
  • Bactil Forte Flas 20 mg Oral Lyophilisates
    -10%

    Bactil Forte Flas 20 mg suun kautta otettavat lyofilisoidut valmisteet

    Normaalihinta €11,62 11,62 € / 1ud
    Alennushinta €11,62 Normaalihinta €12,91
    Säästät: -€1,29
    11,62 € / 1ud
  • Virlix Plus 14 tablettia
    -10%

    Virlix Plus 14 tablettia

    Normaalihinta €11,44 0,82 € / 1ud
    Alennushinta €11,44 Normaalihinta €12,71
    Säästät: -€1,27
    0,82 € / 1ud
  • Bactil Forte 20 Mg, 10 tablets Ebastine
    -10%

    Bactil Forte 20 mg, 10 tablettia Ebastina

    Normaalihinta €9,85 49250,0 € / 100gr
    Alennushinta €9,85 Normaalihinta €10,94
    Säästät: -€1,09
    49250,0 € / 100gr
  • Reactine Cetiriziini/Pseudoefedriini, 14 tablettia
    -10%

    Reactine Cetiriziini/Pseudoefedriini, 14 tablettia

    Normaalihinta €12,56 0,9 € / 1ud
    Alennushinta €12,56 Normaalihinta €13,95
    Säästät: -€1,39
    0,9 € / 1ud
  • Periactin 4 mg, 30 tablettia
    -5%

    Periactin 4 mg, 30 tablettia

    Normaalihinta €9,11 0,3 € / 1ud
    Alennushinta €9,11 Normaalihinta €9,59
    Säästät: -€0,48
    0,3 € / 1ud
  • Bactil Flas 10 mg
    -10%

    Bactil Flas 10 mg

    Normaalihinta €11,62 11,62 € / 1ud
    Alennushinta €11,62 Normaalihinta €12,91
    Säästät: -€1,29
    11,62 € / 1ud
  • Desloratadiini Ratiopharm 5 mg, 20 päällystettyä tablettia
    -10%

    Desloratadiini Ratiopharm 5 mg, 20 päällystettyä tablettia

    Normaalihinta €10,71 0,54 € / 1ud
    Alennushinta €10,71 Normaalihinta €11,90
    Säästät: -€1,19
    0,54 € / 1ud
  • Bactil Ebastine 10 Mg, 10 tablets
    -10%

    Bactil Ebastina 10 mg, 10 tablettia

    Normaalihinta €9,85 98500,0 € / 100gr
    Alennushinta €9,85 Normaalihinta €10,94
    Säästät: -€1,09
    98500,0 € / 100gr
  • Rhinocort 64 mikrogrammaa nenäsumuteliuos, 120 sumutusta
    -10%

    Rhinocort 64 mikrogrammaa nenäsumuteliuos, 120 sumutusta

    Normaalihinta €10,13 10,13 € / 1ud
    Alennushinta €10,13 Normaalihinta €11,25
    Säästät: -€1,12
    10,13 € / 1ud
  • Ebastina Teva 20 mg, 20 Tablets
    -10%

    Ebastina Teva 20 mg, 20 tablettia

    Normaalihinta €10,71 0,54 € / 1ud
    Alennushinta €10,71 Normaalihinta €11,90
    Säästät: -€1,19
    0,54 € / 1ud
  • Clarityne Plus 10 mg/240 mg, 7 tablettia
    -10%

    Clarityne Plus 10 mg/240 mg, 7 tablettia

    Normaalihinta €12,47 1,78 € / 1ud
    Alennushinta €12,47 Normaalihinta €13,85
    Säästät: -€1,38
    1,78 € / 1ud
  • Mosegor 0,5 mg/10 ml, 200 ml suun kautta otettava liuos
    -5%

    Mosegor 0,5 mg/10 ml, 200 ml suun kautta otettava liuos

    Normaalihinta €9,46 94,6 € / 100ml
    Alennushinta €9,46 Normaalihinta €9,96
    Säästät: -€0,50
    94,6 € / 100ml
  • Alercina 10 mg, 7 päällystettyä tablettia
    -10%

    Alercina 10 mg, 7 päällystettyä tablettia

    Normaalihinta €5,76 0,82 € / 1ud
    Alennushinta €5,76 Normaalihinta €6,40
    Säästät: -€0,64
    0,82 € / 1ud
  • Telfast 120 mg, 7 tablettia
    -10%

    Telfast 120 mg, 7 tablettia

    Normaalihinta €9,85 1,41 € / 1ud
    Alennushinta €9,85 Normaalihinta €10,94
    Säästät: -€1,09
    1,41 € / 1ud
  • Ebastine Teva 10 mg, 20 Tablets
    -10%

    Ebastina Teva 10 mg, 20 tablettia

    Normaalihinta €10,71 0,54 € / 1ud
    Alennushinta €10,71 Normaalihinta €11,90
    Säästät: -€1,19
    0,54 € / 1ud
  • Bilastina Tevagen 20 mg Efg, 20 tablettia
    -10%

    Bilastina Tevagen 20 mg Efg, 20 tablettia

    Normaalihinta €10,71 53550,0 € / 100gr
    Alennushinta €10,71 Normaalihinta €11,90
    Säästät: -€1,19
    53550,0 € / 100gr
  • Bilastina Abrilia Normon 20 mg, 14 tablettia
    -10%

    Bilastina Abrilia Normon 20 mg, 14 tablettia

    Normaalihinta €12,47 0,89 € / 1ud
    Alennushinta €12,47 Normaalihinta €13,85
    Säästät: -€1,38
    0,89 € / 1ud
  • Reactine Levokabastiini-silmätipat 4 ml
    -10%

    Reactine Levokabastiini-silmätipat 4 ml

    Normaalihinta €10,76 269,0 € / 100ml
    Alennushinta €10,76 Normaalihinta €11,95
    Säästät: -€1,19
    269,0 € / 100ml
  • Alergoftal-silmätipat 5/0,25 mg/ml, 10 ml
    -10%

    Alergoftal-silmätipat 5/0,25 mg/ml, 10 ml

    Normaalihinta €10,00 100,0 € / 100ml
    Alennushinta €10,00 Normaalihinta €11,11
    Säästät: -€1,11
    100,0 € / 100ml
  • Dermapic 1 mg/g geeli 50 g
    -10%

    Dermapic 1 mg/g geeli 50 g

    Normaalihinta €10,49 20,98 € / 100gr
    Alennushinta €10,49 Normaalihinta €11,65
    Säästät: -€1,16
    20,98 € / 100gr
  • Cinfa Ebacin Forte 20 Mg, 10 film-coated tablets
    -10%

    Cinfa Ebacina Forte 20 mg, 10 päällystettyä tablettia

    Normaalihinta €8,24 0,82 € / 1ud
    Alennushinta €8,24 Normaalihinta €9,15
    Säästät: -€0,91
    0,82 € / 1ud
  • Stadapharm Bilastine 20 mg, 10 Tablets
    -10%

    Stadapharm Bilastina 20 mg, 10 tablettia

    Normaalihinta €9,04 0,9 € / 1ud
    Alennushinta €9,04 Normaalihinta €10,04
    Säästät: -€1,00
    0,9 € / 1ud
  • Clarityne 10 Mg 10 Tablets
    -10%

    Clarityne 10 mg, 10 tablettia

    Normaalihinta €9,05 90500,0 € / 100gr
    Alennushinta €9,05 Normaalihinta €10,05
    Säästät: -€1,00
    90500,0 € / 100gr
  • Bilastine 20 Mg, 7 tablets | Alterpharma
    -10%

    Bilastina 20 mg, 7 tablettia | Alterpharma

    Normaalihinta €7,98 1,14 € / 1ud
    Alennushinta €7,98 Normaalihinta €8,87
    Säästät: -€0,89
    1,14 € / 1ud
  • Abrilia Normon 20 mg, 7 tablettia
    -10%

    Abrilia Normon 20 mg, 7 tablettia

    Normaalihinta €8,01 1,14 € / 1ud
    Alennushinta €8,01 Normaalihinta €8,90
    Säästät: -€0,89
    1,14 € / 1ud
  • Astrilax 20 Mg, 20 tablets
    -10%

    Astrilax 20 mg, 20 tablettia

    Normaalihinta €12,60 0,63 € / 1ud
    Alennushinta €12,60 Normaalihinta €14,00
    Säästät: -€1,40
    0,63 € / 1ud
  • Astrilax Flas 20 Mg, 10 tablets
    -10%

    Astrilax Flas 20 mg, 10 tablettia

    Normaalihinta €10,75 1,08 € / 1ud
    Alennushinta €10,75 Normaalihinta €11,94
    Säästät: -€1,19
    1,08 € / 1ud
  • Astrilax Flas 20 Mg, 20 tablets
    -10%

    Astrilax Flas 20 mg, 20 tablettia

    Normaalihinta €13,46 0,67 € / 1ud
    Alennushinta €13,46 Normaalihinta €14,96
    Säästät: -€1,50
    0,67 € / 1ud
  • Astrilax 20 Mg, 10 tablets
    -10%

    Astrilax 20 mg, 10 tablettia

    Normaalihinta €9,85 0,99 € / 1ud
    Alennushinta €9,85 Normaalihinta €10,94
    Säästät: -€1,09
    0,99 € / 1ud

Allergy medicines act on the symptoms of allergic reactions, such as itching, congestion or sneezing. Find out more about them.

What is allergy?

Allergy is a reaction of our immune system to a foreign agent called an allergen, which can be of different origin: pollen, dust mites, dust, animal dander, even seeds or food.

Our immune system sometimes identifies these allergens as harmful to the body, even if they are not, and produces antibodies that cause histamine to be released unnecessarily.

What is histamine?

Histamine is a molecule that acts in our body both as a hormone and as a neurotransmitter of the different bile functions, sending messages between cells. For example, it is what makes the stomach produce acid or the brain stay awake, which is why antihistamines tend to make us sleepy.

In addition to these functions, it also acts on the immune system, protecting us from invading substances. The problem occurs when it detects a beneficial substance as an invader and sends the immune system to fight it. That's when it becomes our enemy, and can produce anything from minor irritation to anaphylaxis.

Most allergies cannot be cured, although there are medications to lessen the symptoms and the strength of the histamine reaction.

Symptoms of allergy

Allergy symptoms depend on the allergen involved and can affect the respiratory system, eyes, skin and digestive system. The most severe form of allergy is anaphylaxis, which can be life-threatening.

The medicines used to treat allergies are called antihistamines, which act by blocking the receptors of the histamines produced, reducing or eliminating their effects.

Types of allergies

- Nasal allergy: causes swelling of the nasal mucosa and is called allergic rhinitis. The symptoms of allergic rhinitis are similar to those of the common cold: nasal congestion, itching, sneezing, etc.

- Eye allergy: this is very common and occurs when the allergen comes into contact with the membrane of the eye. This allergy is called allergic conjunctivitis, which is not contagious but causes swelling and redness of the eyelids and conjunctiva, itching, tearing and/or sensitivity to light.

Can I buy allergy medicines without a prescription?

 

The answer is yes. At Farmaciasdirect you can buy allergy medicines without a prescription, and at the best price.