• Difenatil Infant 100 Mg/Ml Oral Solution, 60 ml
-10%

Difenatil Infantil 100 mg/ml suun kautta otettava liuos, 60 ml

SKU-koodiDI8470007637424

Parasetamolia sisältävä suun kautta otettava liuos, jota käytetään kuumeen oireiden hoitoon sekä lievän tai kohtalaisen kivun lievittämiseen 3–32 kg painavilla lapsilla (noin 0–10-vuotiailla).

Pullossa on 60 ml.

Olemme apteekkarit
Ota meihin yhteyttä, jos sinulla on kysyttävää lääkkeestä.
Normaalihinta €3,60 6,0 € / 100ml
Alennushinta €3,60 Normaalihinta €4,00
Säästät: -€0,40
6,0 € / 100ml
Difenatil Infant 100 Mg/Ml Oral Solution, 60 ml
Difenatil Infantil 100 mg/ml suun kautta otettava liuos, 60 ml
Normaalihinta €3,60 6,0 € / 100ml
Alennushinta €3,60 Normaalihinta €4,00
Säästät: -€0,40
6,0 € / 100ml

 

 

Mikä on Difenatil Infantil ja mihin sitä käytetään?

Se on lääke, joka tunnetaan paremmin nimellä parasetamoli. Difenatil Infantil-valmisteen vaikuttava aine kuuluu kipulääkkeiden ja kuumelääkkeiden ryhmään.

Tätä parasetamolia käytetään kuumeen oireenmukaiseen hoitoon sekä lievän tai kohtalaisen kivun lievittämiseen.

Tämä lääke on saatavana suun kautta otettavana liuoksena.

Kenelle lääke on tarkoitettu

Tämä tuote on tarkoitettu lapsille, joiden paino on 3–32 kg (noin 0–10-vuotiaille).

Käyttöohjeet

Parasetamolin suositeltu päivittäinen annos on noin 60 mg/kg/päivä, ja se jaetaan 4–6 annokseen päivässä, eli15 mg/kg 6 tunnin välein tai 10 mg/kg 4 tunnin välein.

  • Alle 2–3-vuotiaille lapsille suositellaan annostelemaan suun kautta otettava liuos 30 ml:n pakkauksissa mukana olevalla suun kautta otettavalla ruiskulla.
  • 3-vuotiaille ja sitä vanhemmille lapsille suositellaan annostelemaan oraaliliuosta 60 ml:n ja 90 ml:n pakkauksiin sisältyvällä suun kautta annettavalla ruiskulla.

Liuoksen annostelu tapahtuu millilitroina (ml) 30 ml:n, 60 ml:n ja 90 ml:n pakkauksiin sisältyvällä suun kautta annettavalla ruiskulla.

Kun annostellaan15 mg/kg 6 tunnin välein, annosteluohje on seuraava:

Lapsen paino

Ikä

(suuntaa-antava)

Tilavuus

ml:na

mg

parasetamolia

Enintään 4 kg

0–3 kuukautta

0,6 ml

60 mg

Enintään 8 kg

4–11 kuukautta

1,2 ml

120 mg

Enintään 10,5 kg

12–23 kuukautta

1,6 ml

160 mg

Enintään 13 kg

2–3 vuotta

2,0 ml

200 mg

Enintään 18,5 kg

4–5-vuotiaat

2,8 ml

280 mg

Enintään 24 kg

6–8-vuotiaat

3,6 ml

360 mg

Enintään 32 kg

9–10-vuotiaat

4,8 ml

480 mg

Suoran laskelman tekemiseksi voit myös kertoa lapsen painon (kg) 0,15:llä; tulos on annettavan parasetamolin määrä millilitroina.

Jos toivottua vaikutusta ei saavuteta 3–4 tunnin kuluttua annostelusta, annosta voidaan toistaa 4 tunnin välein, jolloin annetaan 10 mg/kg.

Vasta-aiheet

Älä käytä Difenatil Infantil 100 mg/ml -oraaliliuosta:

  • Henkilöillä, jotka ovat allergisia parasetamolille tai jollekin tämän lääkkeen muulle aineosalle.
  • Fenylketonuriasta (syntymässä diagnosoitu perinnöllinen sairaus) kärsivillä.

Haittavaikutukset

Parasetamolin haittavaikutukset ovat yleensä harvinaisia, ja niihin kuuluvat: huonovointisuus, maksan transaminaasiarvojen nousu ja verenpaineen lasku.

Erittäin harvinaisia: vakavat ihoreaktiot, maksan toimintahäiriöt (kuten keltaisuus), verensokerin lasku, veriarvojen muutokset (trombosytopenia, agranulosytoosi, leukopenia, neutropenia, hemolyyttinen anemia), samea virtsa ja munuaisten toimintahäiriöt.

Suurilla annoksilla tai pitkäaikaisessa hoidossa lääke voi hyvin harvoin vahingoittaa maksaa. Vakavia ihoreaktioita on raportoitu hyvin harvoin.

Varotoimet ja varoitukset

Kysy neuvoa lääkäriltä, apteekista tai hoitajalta ennen tämän lääkkeen käytön aloittamista.

  • Suositeltua annosta ”Difenatil Infantil -valmisteen käyttöohjeet” ei saa ylittää. Varmista, että et käytä samanaikaisesti muita parasetamolia sisältäviä lääkkeitä.
  • Munuais-, sydän- tai keuhkosairauksista kärsivien potilaiden sekä anemiapotilaiden (veren hemoglobiinipitoisuuden lasku, riippumatta siitä, johtuuko se punasolujen vähenemisestä vai ei) on neuvoteltava lääkärin kanssa ennen lääkkeen ottamista.
  • Jos sinulla on maksa- (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä) tai munuaisongelmia tai jos kärsit kroonisesta aliravitsemuksesta tai nestehukasta, ota yhteyttä lääkäriin, sillä parasetamolin annosta saattaa olla tarpeen pienentää.
  • Jos olet astmaatikko ja herkistynyt asetyylisalisyylihapolle, ota yhteyttä lääkäriin ennen tämän lääkkeen käyttöä.
  • Alkoholijuomien nauttiminen voi lisätä parasetamolin aiheuttaman maksavaurion riskiä.
  • Jos kipu jatkuu lapsilla yli 3 päivää (kurkkukipua 2 päivää) tai kuume yli 3 päivää, tai jos oireet pahenevat tai ilmenee muita oireita, hoito on keskeytettävä ja otettava yhteyttä lääkäriin.

Lapset

On suositeltavaa ottaa yhteyttä lääkäriin ennen lääkkeen antamista alle 3-vuotiaille lapsille.

Koostumus

  • Vaikuttava aine on parasetamoli. Jokainen millilitra liuosta sisältää 100 mg parasetamolia.
  • Muut aineosat (apuaineet) ovat makrogoli, glyseroli, natriumsakariini, aspartaami (E-951), vadelma-aromi (sisältää bentsyylialkoholia), azorubiini (E-122) ja puhdistettu vesi.

Apteekkarin neuvo

Ota yhteyttä lääkäriin, jos oireet pahenevat tai eivät parane 3 päivän kuluttua, jos potilaalla on kuumetta tai jos kipu jatkuu lapsilla yli 3 päivää (kurkkukivun osalta 2 päivää).

Lue huolellisesti tämän lääkkeen mukana toimitettu pakkausseloste. Jos sinulla on kysyttävää, voit ottaa yhteyttä asiantuntijayhteisöömme.

Mikä on Difenatil Infantil -valmisteen hinta?

Käsikauppalääkkeiden hinta on lakisääteisesti vahvistettu. Farmaciasdirectistä voit kuitenkin ostaa Difenatil Infantil -suun kautta otettavaa liuosta 10 %:n alennuksella, joka on lain sallima enimmäisalennus.

Näkymät