• Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
  • Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
  • Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
  • Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
  • Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
  • Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
  • Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
-24%

Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml

SKU-koodiAV3282770399226

Intensive anti-imperfection care for acne-prone oily skin

Normaalihinta €16,70 55,67 € / 100ml
Alennushinta €16,70 Normaalihinta €21,90
Säästät: -€5,20
55,67 € / 100ml
Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
Avène Cleanance Comedomed+ , 30 ml
Normaalihinta €16,70 55,67 € / 100ml
Alennushinta €16,70 Normaalihinta €21,90
Säästät: -€5,20
55,67 € / 100ml
Lääkityssuositus
To treat and prevent acne, proper hygiene is essential to keep the pores clean. To treat acne, it is necessary to use a specific treatment product. Regulating the skin's sebum and moisturising the skin are essential steps to keep the treatment working and the skin stable. Protecting the skin from the sun will prevent marks and worsening of acne.
 
 
 
3 tuote(et)
€0,00

 

 

Intensive anti-imperfection care for oily, acne-prone skin, tested on more than 4600 patients. With unique expertise in microcomedones, Laboratoires Dermatologiques Avène have now discovered the role of microinflammation in their development. Thanks to Comedoclastin™** with patented properties, the new Comedomed+, now enriched with Niacinamide, has a global action to fight blemishes at the root. It reduces pimples, blackheads and acne marks with 1 year* of anti-recurrence action. The formula is concentrated in dermatological active ingredients with: - 25 % Comedoclastin™** : with sebum-reducing activity, reduces blemishes. - 4% Niacinamide: improves the appearance of pores and reduces acne marks. With soothing Avène Thermal Spring Water. A light, moisturising gel-cream texture that is quickly absorbed, with a non-greasy finish. Apply morning and evening to skin previously cleansed with a Cleanance cleansing product. Use from the age of 9, alone or in combination with an anti-acne medication. * Limits the reappearance of blemishes. Clinical score, 2 applications per day for 12 months, 51 subjects. ** Patent registered.

Composition

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). ISOPROPYL ALCOHOL. PEG-6. GLYCERIN. NIACINAMIDE. SILYBUM MARIANUM FRUIT EXTRACT. SILICA. POLYACRYLATE-13. POLYISOBUTENE. POLYSORBATE 20. SORBITAN ISOSTEARATE. WATER (AQUA)

Directions for use

Apply morning and evening to skin previously cleansed with a Cleanance cleansing product. Can be used alone or in combination with an anti-acne medication.

Ingredients

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). ISOPROPYL ALCOHOL. PEG-6. GLYCERIN. NIACINAMIDE. SILYBUM MARIANUM FRUIT EXTRACT. SILICA. POLYACRYLATE-13. POLYISOBUTENE. POLYSORBATE 20. SORBITAN ISOSTEARATE. WATER (AQUA)

Pharmaceutical advice

3 times a day

Lääketeollisuus
neuvo
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me