Kokoelma:

Haemorrhoids

  • Valle Emosin Oil, 50 Ml
    -18%

    Valle Emosin -öljy, 50 ml

    Normaalihinta €15,40 30,8 € / 100ml
    Alennushinta €15,40 Normaalihinta €18,87
    Säästät: -€3,47
    30,8 € / 100ml
  • Trepatdiet Hemocalm 630 Mg . Retard , 30 capsules
    -16%

    Trepatdiet Hemocalm 630 mg, Retard, 30 kapselia

    Normaalihinta €20,00 0,67 € / 1ud
    Alennushinta €20,00 Normaalihinta €23,78
    Säästät: -€3,78
    0,67 € / 1ud
  • Procten Cream 40 ml
    -29%

    Procten-voide 40 ml

    Normaalihinta €19,80 49,5 € / 100ml
    Alennushinta €19,80 Normaalihinta €27,70
    Säästät: -€7,90
    49,5 € / 100ml
  • Neo Veno Plus, 30 capsules
    -32%

    Neo Veno Plus, 30 kapselia

    Normaalihinta €10,30 0,34 € / 1ud
    Alennushinta €10,30 Normaalihinta €15,05
    Säästät: -€4,75
    0,34 € / 1ud
  • Heel Circulaveel Haemorrhoidal 40 ml
    -37%

    Heel Circulaveel peräpukamat 40 ml

    Normaalihinta €7,00 17,5 € / 100ml
    Alennushinta €7,00 Normaalihinta €11,16
    Säästät: -€4,16
    17,5 € / 100ml
  • Aboca Neofitoroid Biopomada, 40 ml
    -20%

    Aboca Neofitoroid Biopomada, 40 ml

    Normaalihinta €11,40 28,5 € / 100ml
    Alennushinta €11,40 Normaalihinta €14,20
    Säästät: -€2,80
    28,5 € / 100ml
  • Aboca Neofitoroid, 50 Capsules
    -23%

    Aboca Neofitoroid, 50 kapselia

    Normaalihinta €15,60 0,31 € / 1ud
    Alennushinta €15,60 Normaalihinta €20,20
    Säästät: -€4,60
    0,31 € / 1ud
  • Soria Natural Horse Chestnut Extract S. Xxi, 50 Ml
    -10%

    Soria Natural - hevoskastanjauute S. XXI, 50 ml

    Normaalihinta €7,29 14,58 € / 100ml
    Alennushinta €7,29 Normaalihinta €8,10
    Säästät: -€0,81
    14,58 € / 100ml
  • Sandoz Bienestar Bifidus Single Dose 10 sachets
    -9%

    Sandoz Bienestar Bifidus Yksiannos 10 pussia

    Normaalihinta €9,10 0,91 € / 1ud
    Alennushinta €9,10 Normaalihinta €10,00
    Säästät: -€0,90
    0,91 € / 1ud
  • Dietmed Retolise 60Comp.
    -10%

    Dietmed Retolise 60 tablettia

    Normaalihinta €12,05 12,05 € / 1ud
    Alennushinta €12,05 Normaalihinta €13,39
    Säästät: -€1,34
    12,05 € / 1ud
  • Dietmed Retolise Cream 50Ml.
    -33%

    Dietmed Retolise -voide 50 ml.

    Normaalihinta €12,95 25,9 € / 100ml
    Alennushinta €12,95 Normaalihinta €19,31
    Säästät: -€6,36
    25,9 € / 100ml
  • Noefar Fitoproct Rectal Cream 50Ml.
    -30%

    Noefar Fitoproct peräsuolivoide 50 ml.

    Normaalihinta €13,20 26,4 € / 100ml
    Alennushinta €13,20 Normaalihinta €18,86
    Säästät: -€5,66
    26,4 € / 100ml
  • Sanasur Aboctal Spray Solution, 60 ml
    -8%

    Sanasur Aboctal suihkeliuos, 60 ml

    Normaalihinta €18,60 31,0 € / 100ml
    Alennushinta €18,60 Normaalihinta €20,11
    Säästät: -€1,51
    31,0 € / 100ml
  • Cicatridine Suppositories, 10 suppositories
    -29%

    Cicatridina-peräpuikot, 10 kpl

    Normaalihinta €17,80 17,8 € / 1ud
    Alennushinta €17,80 Normaalihinta €25,11
    Säästät: -€7,31
    17,8 € / 1ud
  • Aboca Neofitoroid Biopomada, 2x40 ml
    -21%

    Aboca Neofitoroid Biopomada, 2 x 40 ml

    Normaalihinta €22,50 28,13 € / 100ml
    Alennushinta €22,50 Normaalihinta €28,40
    Säästät: -€5,90
    28,13 € / 100ml
  • Aboca Neofitoroid Biopomade, 3x40 ml
    -22%

    Aboca Neofitoroid Biopomada, 3 x 40 ml

    Normaalihinta €33,40 27,83 € / 100ml
    Alennushinta €33,40 Normaalihinta €42,60
    Säästät: -€9,20
    27,83 € / 100ml
  • Procten-voide, 2 x 40 ml
    -30%

    Procten-voide, 2 x 40 ml

    Normaalihinta €39,00 48,75 € / 100ml
    Alennushinta €39,00 Normaalihinta €55,40
    Säästät: -€16,40
    48,75 € / 100ml
  • Aboca Neofitoroid, 2x50 Capsules
    -24%

    Aboca Neofitoroid, 2 x 50 kapselia

    Normaalihinta €30,70 0,31 € / 1ud
    Alennushinta €30,70 Normaalihinta €40,40
    Säästät: -€9,70
    0,31 € / 1ud
  • Cicatridine Suppositories, 2X10 Suppositories
    -30%

    Cicatridine Suppositories, 2X10 Suppositories

    Normaalihinta €35,10 17,55 € / 1ud
    Alennushinta €35,10 Normaalihinta €50,22
    Säästät: -€15,12
    17,55 € / 1ud
  • Dietmed Retolise Liquid Soap, 300 ml
    -10%

    Dietmed Retolise -nestesaippua, 300 ml

    Loppuunmyyty
    Kerro minulle

Haemorrhoid treatments help to relieve the discomfort associated with this very common condition, such as pain, itching, a stinging sensation or inflammation of the anal area. At Farmaciasdirect, you’ll find a wide selection of haemorrhoid treatments, ranging from ointments and creams to wipes, suppositories and natural remedies for haemorrhoids, formulated to provide relief and support the care of the affected area.

What are haemorrhoids?

Haemorrhoids are swollen veins located in the rectal and anal area. They can be internal or external and usually occur as a result of constipation, straining during bowel movements, pregnancy, a sedentary lifestyle or sitting for long periods of time.

The most common symptoms include pain, itching, a feeling of swelling, occasional bleeding during bowel movements and discomfort when sitting. Although they are usually a benign condition, appropriate treatment can help relieve symptoms and improve quality of life.

What are haemorrhoid treatments used for?

Haemorrhoid treatments are designed to relieve discomfort and promote healing of the anal area.

  • They help to relieve pain and itching.
  • They reduce inflammation in the anal area.
  • They soothe itching and irritation.
  • They help protect and regenerate the skin.
  • They help improve comfort during bowel movements.
  • They help to reduce the discomfort caused by internal and external haemorrhoids.

How do you choose the best treatment for haemorrhoids?

The choice will depend on the severity of the symptoms, the type of haemorrhoid and each person’s individual needs.

  • Ointments and creams for haemorrhoids: provide localised relief from pain, itching and inflammation.
  • Suppositories: particularly suitable for internal haemorrhoids.
  • Specialised wipes: allow for gentle cleansing whilst respecting the anal area.
  • Natural health supplements for haemorrhoids: formulated with plant-based ingredients that support healthy circulation and help care for the area.
  • Protective and soothing products: these promote daily comfort and help reduce irritation.

If haemorrhoids are accompanied by heavy bleeding, severe pain or a fever, or if symptoms persist for several days, it is advisable to consult a healthcare professional.

Benefits of using haemorrhoid products

  • Rapid relief from anal discomfort.
  • Reduction in itching and irritation.
  • Protection of the anal mucosa.
  • Greater comfort when sitting or walking.
  • Promotes healing of the affected area.
  • Available in different formats to suit every need.

When should you use a haemorrhoid treatment?

It is advisable to start treatment when symptoms such as itching, swelling, discomfort during bowel movements, a sensation of a lump in the anal area or minor bleeding associated with haemorrhoids appear. Early treatment can help relieve symptoms and prevent them from getting worse.

Pharmacists’ advice on preventing haemorrhoids

As well as specific treatment, adopting healthy habits can help prevent further episodes.

  • Maintain a diet rich in fibre.
  • Drink plenty of water every day.
  • Avoid straining excessively during bowel movements.
  • Do not sit for long periods of time.
  • Take regular exercise.
  • Maintain good hygiene in the anal area using gentle products.

Why buy haemorrhoid products from Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, we offer a wide selection of haemorrhoid treatments and natural remedies for haemorrhoids, manufactured by trusted laboratories and selected for their quality and effectiveness. Our team of pharmacists can help you find the product best suited to your needs. Shop with the peace of mind that comes with an authorised online pharmacy, enjoy fast delivery and access genuine products with full health guarantees.