Kokoelma:

Aphthous ulcers and herpes

  • Oddent Oral Rinse, 300 ml
    -6%

    Oddent suuvesi, 300 ml

    Normaalihinta €16,00 5,33 € / 100ml
    Alennushinta €16,00 Normaalihinta €17,05
    Säästät: -€1,05
    5,33 € / 100ml
  • Oddent Gingival Gel , 20 ml
    -10%

    Oddent Gel Gingival, 20 ml

    Normaalihinta €9,90
    Alennushinta €9,90 Normaalihinta €11,02
    Säästät: -€1,12
  • Oddent Oral Gel Forte 8 ml
    -14%

    Oddent Gel Oral Forte 8 ml

    Normaalihinta €9,60 120,0 € / 100ml
    Alennushinta €9,60 Normaalihinta €11,22
    Säästät: -€1,62
    120,0 € / 100ml
  • URGO Aftas Filmogel 10 ml bottle
    -10%

    URGO Aftas Filmogel -pullo, 6 ml

    Normaalihinta €10,00 100,0 € / 100ml
    Alennushinta €10,00 Normaalihinta €11,07
    Säästät: -€1,07
    100,0 € / 100ml
  • Oddent Oral Spray 20 ml
    -13%

    Oddent suusuihke 20 ml

    Normaalihinta €9,80 49,0 € / 100ml
    Alennushinta €9,80 Normaalihinta €11,22
    Säästät: -€1,42
    49,0 € / 100ml
  • Oddent Spray Forte 20 ml
    -10%

    Oddent Spray Forte 20 ml

    Normaalihinta €10,50 52,5 € / 100ml
    Alennushinta €10,50 Normaalihinta €11,70
    Säästät: -€1,20
    52,5 € / 100ml
  • Oddent Oral Fluid 50 ml
    -5%

    Oddent suunhoitoliuos 50 ml

    Normaalihinta €10,70 21,4 € / 100ml
    Alennushinta €10,70 Normaalihinta €11,26
    Säästät: -€0,56
    21,4 € / 100ml
  • URGO Mouthwash for Aphthas and Oral Lesions 150 ml
    -10%

    URGO suuvesi suun haavaumiin ja vaurioihin 150 ml

    Normaalihinta €14,13 9,42 € / 100ml
    Alennushinta €14,13 Normaalihinta €15,70
    Säästät: -€1,57
    9,42 € / 100ml
  • Oddent Junior Oral Gel 15 ml
    -10%

    Oddent Gel Oral Junior 15 ml

    Normaalihinta €9,90 0,66 € / 1ud
    Alennushinta €9,90 Normaalihinta €11,02
    Säästät: -€1,12
    0,66 € / 1ud
  • Urgo - Aftas Gel Junior - 8 ml
    -8%

    Urgo – Aftas Gel Junior – 8 ml

    Normaalihinta €9,70 121,25 € / 100ml
    Alennushinta €9,70 Normaalihinta €10,55
    Säästät: -€0,85
    121,25 € / 100ml
  • Aloclair Plus Bioadhesive Mouthwash, 120 ml
    -16%

    Aloclair Plus -bioadheesiivinen suuvesi, 120 ml

    Normaalihinta €15,90
    Alennushinta €15,90 Normaalihinta €18,99
    Säästät: -€3,09
  • See Oris 20 ml
    -30%

    Katso Oris 20 ml

    Normaalihinta €13,30
    Alennushinta €13,30 Normaalihinta €19,02
    Säästät: -€5,72
  • Aloclair Plus Bioadhesive Gel, 8 ml
    -18%

    Aloclair Plus -bioadheesiogeeli, 8 ml

    Normaalihinta €9,50
    Alennushinta €9,50 Normaalihinta €11,64
    Säästät: -€2,14
  • Aloclair Plus Spray, 15 ml
    -19%

    Aloclair Plus -suihke, 15 ml

    Normaalihinta €10,40 0,69 € / 1ud
    Alennushinta €10,40 Normaalihinta €12,79
    Säästät: -€2,39
    0,69 € / 1ud
  • Isdin Bexident suun haavaumien hoitoon tarkoitettu suuvesi, 120 ml
    -16%

    Isdin Bexident suun haavaumien hoitoon tarkoitettu suuvesi, 120 ml

    Normaalihinta €14,09 11,74 € / 100ml
    Alennushinta €14,09 Normaalihinta €16,75
    Säästät: -€2,66
    11,74 € / 100ml
  • Isdin Bexident suun haavaumat -suihke 15 ml
    -16%

    Isdin Bexident suun haavaumat -suihke 15 ml

    Normaalihinta €12,89 0,86 € / 1ud
    Alennushinta €12,89 Normaalihinta €15,30
    Säästät: -€2,41
    0,86 € / 1ud
  • Aftex Mouthwash 150 ml
    -11%

    Aftex-suuvesi 150 ml

    Normaalihinta €10,80
    Alennushinta €10,80 Normaalihinta €12,11
    Säästät: -€1,31
  • Isdin Bexident Aftas Oral Gel, 8 Ml
    -16%

    Isdin Bexident suun haavaumien hoitoon tarkoitettu geeli, 8 ml

    Normaalihinta €11,49 143,63 € / 100ml
    Alennushinta €11,49 Normaalihinta €13,70
    Säästät: -€2,21
    143,63 € / 100ml
  • Aftex Spray 20 ml
    -26%

    Aftex-suihke 20 ml

    Normaalihinta €10,90 54,5 € / 100ml
    Alennushinta €10,90 Normaalihinta €14,78
    Säästät: -€3,88
    54,5 € / 100ml
  • Aboca Oroben Aftagen Mouthwash, 150 ml
    -23%

    Aboca Oroben Aftagen suuvesi, 150 ml

    Normaalihinta €10,60 7,07 € / 100ml
    Alennushinta €10,60 Normaalihinta €13,80
    Säästät: -€3,20
    7,07 € / 100ml
  • Gum Aftaclear Gel 10 ml
    -31%

    Gum Aftaclear -geeli 10 ml

    Normaalihinta €9,40 94,0 € / 100ml
    Alennushinta €9,40 Normaalihinta €13,60
    Säästät: -€4,20
    94,0 € / 100ml
  • Milrosina+ Oral Solution Spray 25 ml
    -17%

    Milrosina+ suunhuuhteluliuos, sumute, 25 ml

    Normaalihinta €10,70 42,8 € / 100ml
    Alennushinta €10,70 Normaalihinta €12,94
    Säästät: -€2,24
    42,8 € / 100ml
  • Aftamed Spray 20 ml
    -32%

    Aftamed-suihke 20 ml

    Normaalihinta €10,10 50,5 € / 100ml
    Alennushinta €10,10 Normaalihinta €14,89
    Säästät: -€4,79
    50,5 € / 100ml
  • Oralchup 12 Tablets
    -18%

    Oralchup 12 pastillia

    Normaalihinta €10,50 10,5 € / 1ud
    Alennushinta €10,50 Normaalihinta €12,78
    Säästät: -€2,28
    10,5 € / 1ud
  • Aftamed High Density Concentrated Oral Gel Shield 10 ml
    -33%

    Aftamed Escudo -suunhoitogeeli, tiivistetty, korkea pitoisuus, 10 ml

    Normaalihinta €13,30 133,0 € / 100ml
    Alennushinta €13,30 Normaalihinta €19,99
    Säästät: -€6,69
    133,0 € / 100ml
  • Aftex Oral Gel
    -38%

    Aftex-suugeeli

    Normaalihinta €10,70 10,7 € / 1ud
    Alennushinta €10,70 Normaalihinta €17,20
    Säästät: -€6,50
    10,7 € / 1ud
  • Aftamed Mouthwash 150 ml
    -36%

    Aftamed suuvesi 150 ml

    Normaalihinta €12,80 8,53 € / 100ml
    Alennushinta €12,80 Normaalihinta €19,99
    Säästät: -€7,19
    8,53 € / 100ml
  • Buco Vitae with spray, 15ml – With omega-7 and hyaluronic acid
    -20%

    Buco Vitae sumutinpullossa 15 ml – Sisältää omega-7-rasvahappoa ja hyaluronihappoa

    Normaalihinta €11,70 78,0 € / 100ml
    Alennushinta €11,70 Normaalihinta €14,60
    Säästät: -€2,90
    78,0 € / 100ml
  • Gum Aftaclear Mouthwash 120 ml
    -17%

    Gum Aftaclear suuvesi 120 ml

    Normaalihinta €10,70 8,92 € / 100ml
    Alennushinta €10,70 Normaalihinta €12,84
    Säästät: -€2,14
    8,92 € / 100ml
  • Aboca Oroben Aftagen Oral Gel, 15 ml
    -20%

    Aboca Oroben Aftagen suunhoitogeeli, 15 ml

    Normaalihinta €10,70 0,71 € / 1ud
    Alennushinta €10,70 Normaalihinta €13,40
    Säästät: -€2,70
    0,71 € / 1ud

Discover our wide range of products for the treatment of herpes and canker sores, two of the most common oral conditions, without the need for a prescription and at the best price.

What are canker sores?

Also called mouth ulcers, canker sores are whitish-coloured lesions that appear on the mucosal area of the mouth as a result of biting or rubbing. They also often appear on the edges of the tongue, the soft palate and the buccal and lingual grooves.

Types of canker sores

There are different types, whether they are canker sores in the mouth or on the tongue:

- Minor aphthous ulcers: these are the most common and appear oval in shape with a red border. They are usually small in size and usually heal without scarring in one to two weeks.

- Major canker sores are larger and deeper and can take up to six weeks to heal, even leaving scars. As a result, they tend to be quite painful.

- Herpetiform aphthous ulcers: these are the least frequent and are very small in size, with irregular edges. They usually appear in groups and can join together to form a larger ulcer. However, they usually heal on their own, in one or two weeks, without leaving scars.

Treatment of canker sores

Although most canker sores usually go away on their own in a matter of days without the need for medication, they can be painful. For this reason, the use of products that help relieve pain as well as promote the healing process is recommended.

The best treatment for canker sores is to use a pain relief product (such as Acliclovir cream) together with a specialised mouthwash for canker sores, such as Aftex mouthwash, which soothes and promotes healing of cold sores.

What is cold sores?

Also known as fever blisters, cold s ores are a very common viral infection characterised by small, fluid-filled blisters that appear on or around the lips.

The healing process for cold sores usually takes 7 to 10 days and, once the blister has ruptured, a crust forms and can last for several days. As with cold sores, there is no treatment for cold sores, although over-the-counter medications are available to help control the pain and promote healing.

Symptoms of herpes

In terms of symptoms, cold sores go through several stages:

- Itching and burning around the lips, about a day before the blister begins to appear.

- Blister. Once they appear, they begin to fill with fluid.

- Discharge. Occurs when the blister ruptures, leaving open sores.

- Crusting. The sore forms a scab as the last stage of the herpes healing process.

Causes of cold sores?

The most common reasons for the appearance of cold sores are:

- Fatigue or stress

- Viral infection or fever

- Injury to the skin

- Exposure to sunlight and wind

- hormonal changes, such as those related to menstruation

- Changes in the immune system

How can cold sores be cured?

Antiviral drugs such as acyclovir, which does not require a prescription, Famciclovir and valacyclovir, which do require a prescription, can be used to speed up the healing process.